Świat jest na skraju wielkiego wymierania gatunków

Świat jest na krawędzi szóstego wielkiego wymierania, pokazują nowe badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. Obecnie gatunki zwierząt i roślin wymierają co najmniej tysiąc razy szybciej niż byłoby to możliwe bez udziału człowieka. Wyniki pracy ekspertów opublikowano w czasopiśmie „Science”.

Zanim ludzie zaczęli odgrywać dominującą rolę w świecie, średnio jeden gatunek z dziesięciu milionów zwierząt i roślin wymierał co roku. Obecnie od stu do tysiąca gatunków znika na milion rocznie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych. Zespołem badaczy kieruje biolog Stuart Pimm.

„Stoimy na progu szóstego wyginięcia” – powiedział Pimm. „Czy możemy temu zapobiec, czy nie, będzie zależeć od naszych działań” – podkreślił.

Badania przeprowadzone przez naukowców, nie skupiają się na liczbie zagrożonych gatunków i tempie ich znikania. Biolodzy oceniają kondycję egzystencji organizmów roślinnych i zwierzęcych przy użyciu filogenetyki molekularnej, czyli technologii, która śledzi powiązania gatunków przez podobieństwa i różnice w ich DNA.

Wyniki badań nie są tak wielkim zaskoczeniem. Stopień wymierania jest teraz wyższy niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z smutnych powodów jest trend utraty siedlisk. Przyczyn należy upatrywać w dość szybkiej urbanizacji i w zmianach klimatycznych.

Jednak Stuart Pimm twierdzi, że jest nadzieja dla ochrony różnorodności biologicznej pod warunkiem, że ludzkość będzie lepiej dbać o środowisko.

W historii Ziemi było już pięć masowych wymierań fauny i flory. Około 66 milionów lat temu jedno z tych wymierań dotyczyło dinozaurów i trzech czwartych gatunków zwierząt na Ziemi. Około 252 milionów, co poszło w zapomnienie, wyginęło 90 % gatunków. Pimm jest pewien, że jeśli nie zrewidujemy swojego stosunku do natury, wejdziemy na drogę dinozaurów.

„Nie jest jeszcze za późno, aby uratować ssaki, których ginięcie nie przekroczyło krytycznej linii. Będzie to wymagało wyeliminowania zagrożeń tj. redukcja siedlisk, wpływ gatunków inwazyjnych, chorób i globalnego ocieplenia”- mówi amerykański biolog.

Autor: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi