Susza znowu dotknie polskie rolnictwo

Opublikowano: 16.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1070

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ostrzegało przed zbliżającą się w tym roku suszą. Już w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niewielką ilością opadów, z kolei w tym roku możemy borykać się z najgorszą sytuacją od ponad pięćdziesięciu lat. Rolnicy już w tej chwili ostrzegają przed skutkami suszy w postaci mniejszych plonów, bo już teraz praktycznie nie ma deszczu.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podaje obecnie niepokojące dane, według których już pod koniec stycznia odnotowane zostały rekordowo niskie stany wód powierzchniowych. Zdaniem specjalistów niekorzystne trendy mógłby odwrócić jedynie deszcz, a musiałby on padać nieprzerwanie przez prawie 20 dni. Sama sytuacja hydrologiczna Polski jest zresztą następstwem wielu lat zaniedbań.

Pod względem retencjonowania wody zajmujemy zresztą najgorsze miejsce w całej Unii Europejskiej. Utrzymuje się ono na poziomie 6 proc., gdy tymczasem w Hiszpanii dotyczy to blisko 45 proc. wody.

Same problemy z suszą widoczne są chociażby przy pomiarze stanu wody na Wiśle na warszawskim odcinku. Obecnie jest to jedynie 70 cm. W ubiegłym roku wody było o 30 cm więcej, a i tak mówiono wówczas o potężnej suszy. Sytuację pogarsza najłagodniejsza od wielu lat zima, brak pokrywy śnieżnej, rosnące średnie temperatury na terenie całego kraju oraz oczywiście sam brak opadów.

Rolnicy już w tej chwili zdają sobie sprawę z zagrożenia, zwracając uwagę na suszę występującą już w okresie wiosennym. To oczywiście odbije się na tegorocznych plonach. W praktyce pewne jest poszybowanie do góry cen warzyw i owoców, a nawet braki niektórych produktów rolno-spożywczych. Trzeba dodatkowo pamiętać o zakłóceniu łańcucha dostaw w związku z pandemią koronawirusa.

Na podstawie: Businessinsider.com.pl, Agrolajt.pl, Farmer.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

nie susza jest problemem, tylko system nawadniania, którego rząd nie zapewnił, a który w innych krajach działa

https://www.youtube.com/watch?v=OJ4RNS2nxWs

mail925
Użytkownik
mail925

Przecież całą jesień i zimę padało! Próbuje dokończyć remont to monitoruję sprawę. A Wy chcecie jeszcze 20 dni deszczu? Może w ogóle nie oglądajmy słońca?? Tylko, że bez słońca to żaden deszcz Wam w plonowaniu nie pomoże. Przestańcie wymyślać problemy.

Foxi
Użytkownik
Foxi

Tak zawsze ginęły cywilizacje – nic nowego. Susza, choroba, wulkany, ewentualnie potop.