Susza na Tajwanie powoduje problemy na rynku półprzewodników

Opublikowano: 16.06.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1533

Poważna susza na Tajwanie, który odpowiada za ponad połowę światowej produkcji półprzewodników, może poważnie wpłynąć na wszystkich producentów elektroniki. Niedobory półprzewodników najpierw wywołała pandemia koronawirusa, a teraz może się to pogłębić przez klimat.

Obecna susza na Tajwanie stała się najgorsza od 50 lat i od kilku miesięcy kraj stara się radzić sobie jakoś z tą sytuacją. Jak dotąd nieskuteczne. Wszyscy producenci elektroniki i samochodów nieuchronnie ucierpią z tego powodu.

Faktem jest, że katastrofa ekologiczna stała się poważnym wyzwaniem dla producentów mikroprocesorów na wyspie, w tym dla lidera branży Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Firma twierdzi, że do działania potrzebuje 156 tysięcy ton wody dziennie – to około 60 basenów olimpijskich. Woda jest potrzebna do oczyszczenia metalu używanego do produkcji półprzewodników. Półprzewodniki odgrywają kluczową rolę w globalnej produkcji wszystkiego, od smartfonów po samochody.

Jednocześnie ich produkcja wymaga poważnych nakładów i wykwalifikowanego personelu, dlatego w branży działa stosunkowo niewielka liczba firm. TSMC jest największym producentem chipów na świecie i ma kluczowe znaczenie dla wielu innych firm. Susza na Tajwanie pogorszy zatem i tak już krytyczną sytuację w zakresie dostaw półprzewodników.

Coraz więcej firm technologicznych zgłasza problemy z dostawami chipów, a to, jak wyjaśniają analitycy, może poważnie skomplikować ich produkcję i doprowadzić do wyższych cen dla konsumentów. Eksperci spodziewają się, że kryzys mikroprocesorowy potrwa co najmniej kolejny rok – do połowy 2022 roku. Jednak producenci chipów byli w stanie wykorzystać obecną sytuację z niedoborami bo przychody 10 największych przedstawicieli branży w pierwszym kwartale 2021 r. wzrosły w rekordowym tempie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.