Surowe wyroki dla strażników miejskich za pobicie

Opublikowano: 27.07.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 310

Za pobicie 20-latka sąd skazał trzech strażników miejskich ze Szczecinka. Grzegorz F. Usłyszał, że pójdzie do więzienia na 3 lata. I to bez zawieszenia. Dwaj inni trafią za kratki na rok i 8 miesięcy.

Dzięki temu, że Straży Miejskiej nie wolno polować na kierowców fotoradarami, czyli zarabiać pieniędzy dla gmin, coraz więcej samorządów rozwiązuje te formacje. Jak się okazuje nie musi to być jedyny powód pozbywania się strażników.

Trzy lata temu 20-letni mężczyzna siedział z kolegami na ławce w Szczecinku. Podjechał samochód ze strażnikami, którzy zażądali okazania dokumentów. 20-letni mężczyzna ich nie miał, został więc wepchnięty do auta. W tym momencie włączył dyktafon w smartfonie.

„Podpisujesz, czy nie? Ja się pytam, co wybierasz. Chcesz działkę gazu?” – nieświadomie nagrywali się strażnicy. Chłopak odmawia, więc stróże prawa gminnego pryskają gazem i używają wobec mężczyzny „środków przymusu bezpośredniego”. Dyktafon nagrywa to przez 4 minuty.

W grudniu Sąd Rejonowy w Szczecinku skazał Grzegorza F. na 2 lata pozbawienia wolności. Dwaj pozostali strażnicy – na rok oraz rok i dwa miesiące. Wszyscy dostali wyroki w zawieszeniu.

– Umieszczenie byłego strażnika miejskiego w zakładzie karnym mogłoby narazić go na utratę życia lub zdrowia ze strony współwięźniów – uzasadniła werdykt sędzia. – Ponadto Grzegorz F. nie był wcześniej karany, dlatego sąd zawiesza warunkowo wykonanie kary na okres trzech lat – uzasadniała.

W Sądzie Okręgowym taki wyrok się nie ostał. Sąd wyższej instancji znalazł m.in błędy w procedowaniu Sądu Rejonowego. Sprawa trafiła ponownie do sądu w Szczecinku. Ten zaś po ponownym rozpatrzeniu ogłosił kary znacznie dotkliwsze. Grzegorz F. usłyszał, że na trzy lata wędruje do więzienia. Łukasz P. i Tymoteusz B. też tam trafią, tyle, że na rok i osiem miesięcy. Tym razem kara nie została zawieszona.

Sąd stwierdził, że Grzegorz F. jest winny przekroczenia uprawnień, bezpodstawnego pozbawienia wolności, stosowania przemocy i spowodowania obrażeń ciała. Pozostali strażnicy zostali skazani za bezpodstawne pozbawienie wolności i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Wyrok jest nie prawomocny. Obrona zapowiada apelację.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o