Superwulkan Yellowstone większy niż sądzono

Opublikowano: 12.12.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Superwulkan Yellowstone (in. Kaldera Yellowstone) jest o wiele większy niż dotąd sądzono. Amerykańscy naukowcy ustalili, że komora wulkaniczna jest 2,5-krotnie większa, niż sugerowały wcześniejsze oszacowania. Rozciąga się na ponad 90 km i zawiera 200-600 km3 magmy.

“Pracujemy tam od dawna i zawsze sądziliśmy, że [wulkan] powinien być większy, ale to odkrycie [i tak] jest zdumiewające” – podkreśla prof. Bob Smith z Uniwersytetu Utah.

By zmapować komorę, zespół wykorzystał sieć sejsmografów ustawionych na terenie Parku. “Zapisywaliśmy trzęsienia ziemi w i wokół Yellowstone oraz dokonywaliśmy pomiaru fal sejsmicznych przemieszczających się przez grunt” – tłumaczy dr Jamie Farrell z Uniwersytetu Utah, dodając, że “fale podróżują wolniej przez gorący i częściowo stopiony materiał, a w ten sposób można ustalić, co jest pod spodem”.

Amerykanie stwierdzili, że komora wulkaniczna rozciąga się na głębokość 2-15 km, a jej długość i szerokość wynoszą, odpowiednio, 90 i 30 km. Co istotne, sięga ona dalej na północny wschód Parku, niż wskazywały wcześniejsze badania. “Wg naszej wiedzy, dotąd nie zmapowano niczego tych rozmiarów” – mówi dr Farrell.

“Tak, to o wiele większy system, ale nie sądzę, by to zwiększało tutejsze zagrożenie” – uważa prof. Smith.

Akademicy nie wiedzą, kiedy dojdzie do kolejnej erupcji. Niektórzy twierdzą, że wybuch już się opóźnia (Kaldera Yellowstone ma wybuchać co ~700 tys. lat), ale prof. Smith podkreśla, że trzeba więcej danych, bo jak dotąd odnotowano tylko 3 większe erupcje: 2,1 mln, 1,3 oraz 640 tys. lat temu.

Wyniki zaprezentowano na Jesiennym Mityngu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: BBC
Źródło: Kopalnia Wiedzy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
supertlumacz
Użytkownik
supertlumacz

Mimo tych naturalnych ułatwień, na miejscu Chin i FR wzbraniałbym się do wykorzystania technologii rezonansu elektromagnetycznego do wywoływania kataklizmów – gigantyczne trzęsienia ziemi, przebicie elektryczne (plazma) od wnętrza Ziemi do przestrzeni kosmicznej itp – z ogniskiem w tym urokliwym miejscu.

Okoliczne stany mają tradycję oporu wobec polityki środowisk nowojorskich przy jednoczesnej koncentracji na problemach produkcyjnych i gospodarczych. Wspaniałe perspektywy do przyszłej współpracy czy to w ramach nowoutworzonego organizmu państwowego czy jako niezależne przyjazne społeczności międzynarodowej państwo.

nibywolny
Użytkownik
nibywolny

to już po nas

Egon
Gość
Egon

Jak to wywali to będzie koniec świata jaki znamy.

Gylhyrst
Użytkownik
Gylhyrst

W sumie to zawsze myślałem, że żeby mieć jakiekolwiek szanse by unicestwić w jakiś sposób USA jest szerokie i nagłe zastosowanie EMP, jako EMP samo w sobie lub jako efekt małych eksplozji nuklearnych np. bomb walizkowych, ale wizja ataku w kalderę dała mi dużo do myślenia. Problem w tym, że faktycznie to byłby kataklizm globalny być może prowadzący nawet do wymarcia naszego gatunku pośród wielu innych.
Nie mam zamiaru naturalnie atakować USA ani innego kraju :) ale ciekawiło mnie czy a jeśli tak to jak w ogóle można zagrozić takiemu gigantowi.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ