Superwulkan w Niemczech może wywołać kataklizm

Opublikowano: 30.09.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Chyba wszyscy słyszeli o globalnym zagrożeniu, jakim jest wielka kaldera wulkaniczna pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Ten superwulkan wybucha co 600 tysięcy lat i pokrywa wtedy popiołem cały kontynent. Podobne ryzyko wisi nad Europą i tak jak Yellowstone znajduje się w środku USA, tak w środku Niemiec mamy superwulkan Laacher znajdujący się pod jeziorem kraterowym o tej samej nazwie.

Niebezpieczny kontynentalny superwulkan znajdujący się w środkowych Niemczech pod jeziorem Laacher i od dawna wykazuje oznaki aktywności. Jego potencjalna erupcja byłaby sporym zagrożeniem dla okolicy w promieniu przynajmniej kilkuset kilometrów, a gdyby do niej doszło, to klimat na świecie uległby tymczasowemu ochłodzeniu.

Krater powstały po ostatniej erupcji niemieckiego superwulkanu, znany jest dzisiaj jako jezioro Laacher. Powstał 12 900 lat temu podczas wielkiej erupcji, która zmieniła Europę. Szacowana emisja materiału wulkanicznego podczas jej trwania wynosiła około 6 km3 magmy i 16 km3 materiału piroklastycznego. Wybuch ten był zatem porównywalny do erupcji wulkanu Pinatubo w 1991 roku na Filipinach, która również chwilowo ochłodziła ziemski klimat.

Co ciekawe, ostatni wybuch wulkanu pod jeziorem Laacher miał miejsce prawie dokładnie wtedy, gdy doszło do początku ostatniego zlodowacenia, które spowodowało znaczne obniżenie średniej temperatury na półkuli północnej. Jednak naukowcy twierdzą, że nie ma żadnego związku pomiędzy tymi zmianami klimatycznymi i erupcją wulkanu Laacher.

Powierzchnia jeziora wciąż emituje dwutlenek węgla. Można obserwować pęcherzyki gazu wydobywające się z dna. Naukowcy uważają, że nie można wykluczyć nagłej erupcji wulkanu Laacher, która może się wydarzyć w każdej chwili. Gdyby do niej rzeczywiście doszło w czasach dzisiejszych, byłaby to katastrofa bez precedensu w nowożytnej historii świata.

Jezioro Laacher znajduje się zaledwie 530 km od granic Polski i 800 km od Wrocławia. Erupcja z pewnością odcisnęłaby się przynajmniej na zachodniej Polsce. Niektórzy sugerują, że dziwna nagła decyzja o wygaszeniu wszystkich elektrowni atomowych w Niemczech do 2022 roku, może mieć związek z uaktywnieniem się tego superwulkanu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robcioRR
Użytkownik
robcioRR

Jest taka przepowiednia ze po Niemcach zostanie tylko dziura w ziemi.

maciek
Użytkownik

to autor tego artykułu chyba znał tę przepowiednię.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ