Superstacja ukarana za obrazę uczuć religijnych
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła ukarać Superstację za „łamanie przepisów o radiofonii i telewizji w zakresie rozpowszechniania treści sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”. Na posiedzeniu w dniu 4 września zobowiązano przewodniczącego KRRiT do nałożenia kary finansowej na spółkę Superstacja. Wysokość kary może sięgnąć maksymalnie do 50 proc. jednorocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej do nadawania programu.
KRRiT przeprowadziła analizę treści programów z cyklu „Krzywe zwierciadło”. Analizowane były audycje z 29 grudnia 2012, 22 lutego 2012 i 21 maja 2012. Uznano, że Kuba Wątły i Mariusz Gzyl „wielokrotnie okazywali brak szacunku dla przekonań i uczuć religijnych oraz posługiwali się wulgarnym językiem”. Tym samym potwierdzono zasadność skarg, które wcześniej wpłynęły do KRRiT.
„Krzywe zwierciadło” należy do najpopularniejszych programów Superstacji. Emitowany on jest od poniedziałku do piątku o godz. 20.45. Prowadzącym jest Kuba Wątły, który zaprasza do programu gości. Autorzy wielokrotnie nieprzychylnie wypowiadali się o kulcie Jana Pawła II w Polsce, krytykowali demoralizację kleru (m.in. zachłanność i księży pedofilów).
Według zapowiedzi nadawcy: „W tym programie nie ma tematów tabu, a wszelkie przejawy absurdu i głupoty zostaną przez prowadzących pokazane i bezlitośnie wyszydzone. Bohaterowie życia publicznego nie mogą czuć się bezpiecznie. Jeśli zrobili lub powiedzieli coś, czego powinni się wstydzić, Kuba Wątły sprawi, że będą wstydzili się jeszcze bardziej. Szyderstwo, kpina, błyskotliwe pointy i ostre komentarze – to wszystko sprawia, że „Krzywe Zwierciadło” jest jednym z najchętniej oglądanych programów Superstacji.”
Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica