Supermarkety w Kanadzie nakładają opłaty na producentów żywności

Opublikowano: 29.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1543

Ministrowie rolnictwa Kanady – federalny, prowincji i terytorialni – w ostatnim dniu swojej dorocznej konferencji postanowili przyjrzeć się sprawie stosunków producentów żywności z supermarketami. Utworzyli grupę roboczą, która zbada sprawę opłat, które w czasie pandemii niektóre z dużych sieci handlowych zaczęły nakładać na dostawców. Federalna minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau powiedziała, że takie praktyki są niepokojące. Grupa robocza ma przeprowadzić konsultacje z ekspertami i stronami oraz zaproponować możliwe działania rządu federalnego i rządów prowincyjnych. Raport z rekomendacjami ma być gotowy do końca czerwca 2021 roku.

O interwencję rządu prosili producenci żywności i właściciele niezależnych sklepów. Domagali się wprowadzenia przepisów regulujących współpracę podobnych do tych funkcjonujących w Wielkiej Brytanii, swego rodzaju kodeksu postępowania. O problemie mówił Michael Graydon, dyrektor Food, Health and Consumer Products of Canada, stowarzyszenia producentów żywności.

Tego lata Walmart Canada zaczął nakładać na dostawców dodatkowe opłaty, by pokryć koszty unowocześnienia sklepów i sprzedaży internetowej. W jego ślady w zeszłym miesiącu poszedł Loblaw Cos. Ltd., podobnie grupa, w której jest m.in. Metro Inc.

Sprzeciw wobec działań supermarketów wyraża Lactalis Canada Inc., jeden z największych producentów nabiału, wytwórca m.in. jogurtów Astro, mleka Beatrice i sera Black Diamond. Lactalis oświadczył, że nie będzie płacił kar, jeśli dostawy w przyszłym miesiącu nie dotrą lub będą się opóźniać. Wyjaśnił, że z powodu ostatniego wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 produkcja jest utrudniona.

Rząd federalny stwierdził, że ustalanie zasad sprzedaży między supermarketami a dostawcami wykracza poza jego uprawnienia, ale będzie zachęcać prowincje do zajęcia się problemem.

Sieci supermarketu ostatnio znalazły się na cenzurowanym jeszcze z jednego powodu. Chodzi o obcięcie premii za pracę w czasie pandemii. Decyzję taką podjęło w tym samym dniu kilka sieci. Pojawiły się podejrzenia o zmowę.

Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.