Superbakterie mogą do 2050 roku zabić miliony ludzi

Opublikowano: 14.11.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2187

Naukowcy przewidują, że miliony ludzi w Europie, Ameryce Północnej oraz Australii do 2050 roku umrą z powodu zakażenia superbakteriami, odpornymi na większość znanych leków. Zdaniem ekspertów, państwa powinny uznać walkę z rosnącym zagrożeniem za swój priorytet, jeśli mamy uniknąć katastrofy.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) ostrzegła przed katastrofalnymi konsekwencjami dla publicznej opieki zdrowotnej, jeśli nie zwiększy się poziom podstawowej higieny w szpitalach, a antybiotyki nie przestaną być niepotrzebnie stosowane.

Badania opublikowane w zeszłym tygodniu wykazały, że w 2015 roku superbakterie przyczyniły się do śmierci 33 tysięcy mieszkańców Europy. W swoim raporcie OECD przewiduje, że około 2,4 miliona ludzi może do 2050 roku umrzeć w wyniku zakażenia superbakteriami, a koszt leczenia takich infekcji wyniesie nawet 3 miliardy euro rocznie w każdym kraju objętym analizą.

W raporcie wezwano również pracowników służby zdrowia do zapewnienia lepszych standardów higieny w szpitalach i klinikach, nalegając by wszyscy regularnie myli ręce i przestrzegali bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Zasugerowano również, by zwrócić większą uwagę na poprawne diagnozowanie chorób pacjentów. W przypadku infekcji wirusowych nie ma potrzeby stosowania antybiotyków, które mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm.

OECD dodało, że nowe testy, oparte na wymazach, pozwalają w ciągu kilku minut zdiagnozować rodzaj infekcji, co zminimalizowałoby ryzyko niepotrzebnego zażywania antybiotyków. Organizacja szacuje, że wprowadzenie koniecznych zmian kosztowałoby jedynie około 1,7 euro rocznie na jedną osobę, a potencjalnie pozwoliłoby na uratowanie milionów ludzkich istnień, a w dalszej perspektywnie nawet miliardów.

Autorstwo: ZychMan
Zdjęcie: qimono (CC0)
Na podstawie: France24.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 14.11.2018 13:24

    Superbakterię może pokonać tylko …sprawny układ odpornościowy. Ale przecież to Służbę Zdrowia najmniej interesuje.

  2. moromen 15.11.2018 01:32

    Ewolucja bakterii w obecności antybiotyku na ogromnej szalce Petriego.
    https://www.youtube.com/watch?v=Yn76130SbMg

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.