Sukces Kurdów w walce z ISIL

Opublikowano: 17.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 689

Syryjscy Kurdowie zajęli w poniedziałek strategiczne miasto Tal Abyad na granicy syryjsko-tureckiej, pokonując ISIL.

W walce toczonej od roku przez Kurdów, niektóre oddziały syryjskiej opozycji i lotnictwo tzw. Koalicji przeciwko ISIL – Państwu Islamskiemu w Syrii i Lewancie – jest to prawdopodobnie największe zwycięstwo. W styczniu Kurdowie wspomagani przez amerykańskie lotnictwo skutecznie obronili inne graniczne miasto, Kobani, co było dla ISIL ogromną prestiżową porażką – ich legenda niezwyciężonego wojska islamskiego wówczas się załamała.

Zajęcie Tal Abyad jest natomiast nie tylko prestiżowym, ale również bardzo poważnym ciosem militarnym zadanym ISIL. W walkach o Tal Abyad Kurdowie współdziałali z jednostkami zwalczającej reżim Assada a popieranej przez Zachód Wolnej Armii Syryjskiej (FSA) i dostali bardzo poważne wsparcie amerykańskiego lotnictwa. Widać, że trwająca tydzień operacja, w której zajęto również inne okoliczne miasta i wioski, była dobrze zaplanowana wspólnie przez Kurdów i Amerykanów.

Tal Abyad leży na granicy tureckiej, zaledwie 80 km od “stolicy” ISIL, miasta Raqqa. Przez Tal Abyad przechodziła z Turcji do Syrii większość zachodnich ochotników, zasilających ISIL. Co może być jeszcze dla ISIS boleśniejsze, przez miasto przechodziła większość nielegalnie eksportowanej przez islamistów ropy naftowej, wydobywanej na zajętych w Syrii terenach. Kurdowie odcinają więc ISIL od ludzi i pieniędzy – jedno i drugie jest dla istnienia „kalifatu” kluczowe.

Dzięki zajęciu Tal Abyad i przygranicznych terenów Kurdowie połączyli zamieszkiwane przez siebie terytoria na wschodzie i zachodzie Syrii (patrz mapa – tereny kurdyjskie są żółte albo żółto-zielone, opanowane przez ISIL szare, kontrolowane przez Assada czerwone). Tysiące arabskich mieszkańców opanowanych terenów uciekły przed walkami do Turcji, która początkowo nie chciała ich wpuścić.

Jednak syryjscy islamiści oskarżyli Kurdów o czystki etniczne, o wyrzucanie arabskiej ludności z terenów zamieszkiwanych i przez Kurdów, i przez Arabów – oskarżenie, któremu Kurdowie zaprzeczają. Ponieważ jednak część arabskiej ludności chętnie współpracowała z ISIL, jest całkiem możliwe, że uciekała przed Kurdami w obawie przed represjami.

Od początku roku siły kurdyjskie w Syrii wyzwoliły z rąk ISIL około 500 wsi i miasteczek. Ostatnie sukcesy wyglądają na początek większej ofensywy, prowadzonej wspólnie z Amerykanami i wspieranymi przez nich syryjskimi rebeliantami. Dotychczas ISIS było w stanie uzupełniać straty zadawane mu przez amerykańskie naloty – podobno zginęło w nich już 12 tysięcy żołnierzy ISIL – nowymi ochotnikami, przybywającymi przez Turcję. Ograniczenie takich możliwości uzupełniania armii może ISIS poważnie osłabić. Dlatego w ciągu najbliższego pół roku można się spodziewać ze strony sojuszu rebeliantów syryjskich, Kurdów i Amerykanów ofensywy na Raqqę, podobnej jak w ostatnich walkach. To byłaby bardzo dobra wiadomość.

Autorstwo: Grzegorz Lindenberg
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 17.06.2015 15:42

    Nie mam nic do Kurdów ale skoro dokonali tego w takim doborowym towarzystwie jak FSA i USA to nie ma zbytnio się z czego cieszyć. Syria będzie kolejnym upadłym państwem, z którego uciekać będą miliony ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.