Sukces bonu – oczywisty acz niepełny

Opublikowano: 13.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Turystyka i podróże, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6360

Ponad 2 mln polskich dzieci jeszcze nie skorzystały z bonu turystycznego. To zapewne najuboższe, cyfrowo wykluczone rodziny – te, dla których płacenie bonem byłoby szczególnie ważne.

Minęły kolejne wakacje w cieniu pandemii. Wielu Polaków zdecydowało się spędzić je w kraju i zapłacić za wypoczynek polskim bonem turystycznym. Świadczenie, którym zostało objętych ponad 7 milionów dzieci, miało stanowić pomoc finansową zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i przedsiębiorców z branży turystycznej.

Pierwszy boom na tegoroczne wyjazdy z bonem przyniosły maj i czerwiec, tuż po zniesieniu obostrzeń w branży turystycznej. Na koniec czerwca liczba aktywowanych bonów wyniosła ponad 2 miliony i ponad 640 milionów złotych zrealizowanych płatności.

Zainteresowanie bonem nie słabło przez całe wakacje i tylko w ciągu 2 miesięcy liczba aktywacji wzrosła do 3 milionów a 2,6 miliona płatności zrealizowanych za pomocą bonu przyniosło już łącznie ponad 1,7 miliarda złotych, z czego ponad miliard wpłynął tylko w okresie wakacyjnych miesięcy. Z wypoczynku z polskim bonem turystycznym skorzystało już w sumie około 5 milionów dzieci.

„Polski Bon Turystyczny okazał się ogromnym sukcesem. Liczba aktywacji i wykorzystania bonu do opłacenia wakacyjnego wypoczynku pozwoliły wielu przedsiębiorcom częściowo odrobić straty z wielu poprzednich miesięcy. Wierzę, że pobudzony przez to rozwiązanie trend na turystykę krajową będzie nadal się utrzymywał, Polacy będą aktywnie podróżować także w niższych sezonach i te wakacje będą tylko punktem wyjścia do dalszej odbudowy dla całej branży” – mówi Andrzej Gut-Mostowy wiceminister rozwoju i technologii
Warto tu dodać, że ten sukces był absolutnie oczywisty i przewidywalny, bo przecież jasne jest, że nikt nie zrezygnuje z możliwości zapłacenia mniej za wakacje. Dziwić należy się raczej temu, że rodzice aż ponad dwóch milionów polskich dzieci jeszcze nie zdecydowali się na skorzystanie z bonu turystycznego. Dość trudno to sobie wytłumaczyć.

Najprawdopodobniej chodzi tu o dzieci z najuboższych, wielodzietnych rodzin, czyli te, dla których możliwość płacenia bonem byłaby najbardziej pożądana. Skorzystanie z bonu turystycznego nie jest bowiem takie całkiem proste. Aby uzyskać bon, należy zarejestrować się w portalu PUE (Platforma Usług Elektronicznych) ZUS. Po rejestracji w PUE ZUS trzeba szukać specjalnej zakładki dla osób korzystających z bonu. Tam zostanie zweryfikowane, czy bon należy się danej rodzinie. W trakcie rejestracji trzeba podać aktualne dane kontaktowe, czyli email i numer telefonu komórkowego. Dla najuboższych, wykluczonych cyfrowo rodzin, które niejednokrotnie nie mają nawet komputera, ta droga często jest zamknięta. „Interesujące jest rozłożenie w czasie wypoczynku i płatności z wykorzystaniem bonu. W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy wyraźnie wyższa aktywność turystyczna zauważalna była w pierwszym miesiącu wakacji, płatności realizowane z bonem turystycznym rozkładały się równomiernie na lipiec i sierpień. Przedsiębiorcy turystyczni, którzy przystąpili do programu i przyjmują płatności bonem, w pełni skorzystali więc z ruchu turystów przez cały sezon i nie odczuli w sierpniu spadku liczby gości i przychodów” – podkreśla Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. To raczej zaskakujące stwierdzenie, bo wydawałoby się, że w Polsce, podobnie jak i w Europie Zachodniej, to sierpień staje się głównym miesiącem wakacyjnym. Ciekawe, czy POT ma jakieś twarde dane, pokazujące, że w minionych latach Polacy szli na urlopy głównie w lipcu?

Możliwość wykorzystania zniżki za sprawą polskiego bonu turystycznego nie kończy się wraz z tegorocznymi wakacjami. Wciąż można korzystać z niego płacąc za rozmaite atrakcje i jednodniowe wycieczki, nawet te bez noclegu (pod warunkiem, że w pakiecie znajdują się dwie różne usługi), wypady do miast, wycieczki szkolne, obozy, zielone szkoły czy turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Bonem można płacić do końca marca 2022 roku – także i za wyjazdy planowane po tym terminie, o ile tylko płatność zostanie zrealizowana do 31 marca przyszłego roku. Jest to zatem jakaś szansa dla rodziców wspomnianych ponad dwóch milionów polskich dzieci, którzy dotychczas jeszcze nie skorzystali z szansy niższych opłat za usługi turystyczne. Przypomnijmy: bon to 500 zł przysługujące na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku niepełnosprawności 1000 zł. Można nim płacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym itp. – oczywiście tylko w Polsce.

Autorstwo: AL
Zdjęcie: burningriver (CC0)
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.