Sukces antypiratów?

W końcówce roku liczba zgłaszanych do usunięcia linków z Google, była aż o 15 razy większa niż w styczniu…

W ciągu ubiegłego roku posiadacze praw autorskich do różnego rodzaju materiałów prosili Google o usunięcie 51.395.353 linków. To bardzo duży wzrost w stosunku do poprzednich lat, a wyraźny trend widoczny jest już w kilku ostatnich miesiącach.

Obecnie wyszukiwarkowy gigant przetwarza pół miliona zgłoszonych linków w ciągu dnia, jednak liczba ta zwiększa się niemal z tygodnia na tydzień. To natomiast nie wystarcza organizacjom antypirackim, które domagają się od koncernu z Mountain View, by jeszcze aktywniej walczył z piractwem.

Google regularnie publikuje informacje na temat liczby usuwanych z wyników wyszukiwania linków. Okazuje się, że w ostatnim tygodniu zgłoszono prośby o skasowanie ponad 3,5 miliona linków, a więc aż 15 razy więcej, niż jeszcze na początku roku. Organizacja, która najaktywniej prosi o tego typu działania jest łatwa do odgadnięcia: RIAA.

Tylko w ciągu tego roku znana organizacja antypiracka RIAA zwróciła się do Google z prośbą o skasowanie blisko 8 milionów linków, które miały prowadzić do stron sprzyjających piractwu. Na szczycie witryn, które usuwano z wyszukiwarki, znajduje się usługa FilesTube stworzona przez Polaków, a także The Pirate Bay.

Google na swojej stronie wyraziło obawy związane z szybko rosnącą liczbą zgłoszeń dotyczących usuwania treści z wyszukiwarki. „W pełni zgadzamy się z Google, że tego typu dane pokazują, iż obecny system nie działa, czy to dla twórców, czy też samego Google” – przyznało z kolei RIAA.

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów