Sudan odwołuje islamistyczne prawo przeciwko kobietom

Opublikowano: 30.11.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1185

Tymczasowe władze w Sudanie, sprawujące władzę po obaleniu islamistycznego dyktatora Omara al-Bashira, odwołały wprowadzone przez niego przepisy o „publicznym porządku”.

Zabraniały one produkcji i spożywania alkoholu, ale przede wszystkim zwrócone były przeciwko kobietom, nakazując im zakrywanie włosów i unikanie kontaktów z obcymi mężczyznami, zakazując noszenia spodni i ograniczając możliwości pracy i nauki. Naruszające przepisy poddawane były chłoście. Odwołanie tych przepisów oraz zdelegalizowania dotychczas rządzącej partii, co również uczyniono, należało do głównych żądań grup organizujących demonstracje przeciw reżimowi Bashira.

Walcząca o prawa kobiet Hadia Hasaballah powiedziała, że odwołanie przepisów o porządku publicznym pokazuje bankructwo islamistycznej ideologii. Kobiety były niezwykle aktywne w wiosennych demonstracjach przeciwko islamistycznemu rządowi. W tym miesiącu w Chartumie odbyła się pierwsza od dziesięcioleci demonstracja o prawa kobiet.

Autorstwo: (g)
Na postawie: Reuters.com
Źródło: Euroislampl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.