Stworzono implant, który czyta myśli i zamienia je w słowa

Opublikowano: 19.06.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1169

Wkrótce nawet leczenie afazji u niemowy może okazać się możliwe. Wszystko za sprawą współczesnej medycyny i najnowszych technologii. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco opracowali specjalny implant, który odczytuje sygnały mózgowe i przekształca je w mowę.

Nowa technologia działa na prostej zasadzie. W pierwszej kolejności należy umieścić elektrodę w mózgu, która odczytuje sygnały elektryczne, związane z ruchem warg, języka, krtani i szczęki. Następnie należy przeprowadzić symulację, aby ustalić, jakie dźwięki będą powstawać podczas tych ruchów. Jest to pierwszy taki implant, który potrafi odtwarzać mowę wyłącznie za pomocą sygnałów z mózgu.

Rozwiązanie to zostało wypróbowane na kilku pacjentach, którzy mieli na głos wypowiadać różne sentencje. W tym czasie, naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów. Na podstawie wypowiadanych zdań, specjaliści zdołali odtworzyć ruchy, które były powiązane z wypowiadanymi słowami. Efektem prac jest syntezator mowy, który odtwarza poszczególne słowa.

Co prawda, generowany dźwięk nie jest aż tak wyraźny, ale większość słów można rozpoznać. Z pewnością jest do dobry krok w kierunku opracowania nowej terapii, która przywróci mowę pacjentom cierpiącym na szeroki zakres schorzeń, utrudniających mowę.

Naukowcy zaznaczają, że technologia ta nie jest doskonała i wciąż daleko do jej wykorzystania w badaniach klinicznych. Przy tej okazji powrócił kontrowersyjny temat możliwości czytania ludzkich myśli z pomocą interfejsów mózg-komputer.

Źródło: InneMedium.pl

1

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.