Stworzyli bazę danych pracowników wywiadu

Opublikowano: 08.05.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

Amerykańska organizacja Transparency Toolkit przejrzała dane z serwisu LinkedIn i na ich podstawie stworzyła bazę danych zawierającą informacje na temat 27 000 osób pracujących w różnych amerykańskich instytucji wywiadowczych. Celem Transparency Toolkit jest „obserwowanie tych, którzy obserwują”, a korzysta ona z ogólnodostępnych danych.

Utworzona przez organizację baza ICWatch składa się z publicznie dostępnych życiorysów pracowników agencji wywiadowczych oraz firm z nimi współpracujących. “W ich życiorysach można znaleźć wiele nazw i funkcji tajnych programów wywiadowczych, w tym nieznane dotychczas nazwy kodowe” – mówią przedstawiciele Transparency Toolkit.

Na potrzeby swojej pracy organizacja stworzyła narzędzie o nazwie LookingGlass. Narzędzie to, podobnie jak ICWatch, zostało udostępnione w serwisie GitHub. “Stworzyliśmy bezpłatne oprogramowanie do wyszukiwania i analizowania danych z ogólnodostępnych źródeł. Później, we współpracy z dziennikarzami śledczymi i obrońcami praw człowieka uzyskane dane zmieniliśmy w użyteczną wiedzę. Naszym głównym zadaniem jest badanie aktywności wywiadowczej oraz wyszukiwanie przypadków naruszenia praw człowieka” – przyznają założyciele Transparency Toolkit. Organizacja została stworzona przez Brennana Novaka, współtwórcę systemu pocztowego Mailpile, Kevina Gallaghera, pracującego w prywatnym przemyśle wywiadowczym oraz M. C. McGratha, byłego badacza z MIT Media Lab.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ZDNet
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. MakSym 08.05.2015 13:20

    Przydałaby się jeszcze jakaś kojarząca się nazwa, np. “Lista odpadów ludzkich” albo jakoś tak….
    Przy okazji – narzędzie już przestało działać, a jeszcze rano było OK.
    Adresy do wyszukiwarki i surowych danych są poniżej
    https://transparencytoolkit.org/project/icwatch/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.