Stworzono wieczne „przeciwpróchnicze” nanoplomby

Opublikowano: 10.04.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 704

Naukowcy z Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technologicznego MISiS oraz szeregu innych rosyjskich ośrodków badawczych stworzyli szczególny nanomateriał, którego dodanie do plomby zapobiega rozwojowi próchnicy i „wiecznie” chroni ząb przed bakteriami, informuje służba prasowa uczelni.

„To opracowanie jest technologiczną rewolucją w stomatologii. Antybakterialny dodatek może być wykorzystany nie tylko w spławie plomby, ale i w innych stomatologicznych materiałach, wydłużając czas używania implantów. W naszej klinice preparat pomyślnie stosowany jest od września 2016 roku” – opowiada Jakow Karasenkow, głowny lekarz kliniki „Rosdent” i uczestnik projektu.

Karasenkow i szereg rosyjskich naukowców pod kierownictwem Gieorgija Frołowa, docenta Narodowego Badawczego Uniwersytetu Technologicznego MISiS, badali właściwości małych nanocząsteczek, składających się z tlenków tytanu, żelaza, cynku i innych metali. Doświadczenia, przeprowadzane przez poszczególnych rosyjskich chemików i lekarzy, pokazały, że te nanocząsteczki mogą zabijać bakterie nawet przy niewielkich koncentracjach, działając na nie podobnie do antybiotyków lub fermentów, które organizm wykorzystuje do zniszczenia mikrobów.

Dodanie tych nanocząsteczek do plomb i innych materiałów stomatologicznych, jak opowiada Frołow, pozwala rozwiązać jeden z głównych problemów, z którymi styka się pacjent gabinetu stomatologicznego: wypadanie plomb i pojawienie się próchnicy w tym miejscu, gdzie plomba styka się z tkanką zęba.

Jak wyjaśniają naukowcy, nawet w przypadku przestrzegania wszystkich technologicznych procedur na granicy plomby z czasem powstaje mikroskopijna szczelina, w której aktywnie rozmnażają się mikroorganizmy. Ponadto, tkanki zębów i materiał plomby w różny sposób odpychają wodę, co także jest problematyczne przy zakładaniu plomby i jej istnieniu w tkance zęba.

Dodanie do plomby nanocząsteczek, stale chroniących jej brzegi przed mikrobami, pozwala rozwiązać ten problem de facto na zawsze, ponieważ nanocząsteczki nie ulegają zniszczeniu w procesie likwidacji bakterii.

Te nanocząsteczki, jak opowiada Frołow, już są wykorzystywane w praktyce nie tylko w klinice „Rosdent”, ale i w Kirowskiej Państwowej Akademii Medycznej. Plomby na bazie tych nanocząsteczek już zostały zatwierdzone przez rosyjską Izbę Kontroli i organizacje komercyjne już stosują je w swojej pracy.

Zdjęcie: Siergiej Gnuskow
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. John Donson 10.04.2017 20:04

    O powszechnym zastosowaniu możesz zapomnieć. Kilkanaście lat temu czytałem gdzieś o jakimś szczepie bakterii które raz zapuszczone u człowieka dożywotnio działały antypróchniczo. Temat umarł.

  2. Murphy 11.04.2017 09:06

    Temat pewnie nie przejdzie, bo farmacja by kasę straciła. Stomatolodzy
    też pewnie nie byli by tym faktem zachwyceni, jak by się takie
    substancje w obiegu pojawiły. I tak oto kolejny dobry pomysł na
    ulepszenie życia zostanie zmarnowany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.