Stworzono specjalnego robota do zabijania meduz

Opublikowano: 04.10.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 0

Problem jaki stwarzają w morzach i oceanach mnożące się meduzy jest znany już od pewnego czasu, ale do tej pory nie było dobrych sposobów na radzenie sobie z niechcianymi parzydełkowcami. Teraz na odsiecz morskiemu habitatowi rusza technologia, która ma pomóc w zabijaniu nadmiaru tych stworzeń.

Meduzy są problemem wielu kąpielisk. Cześć z ich gatunków jest bardzo niebezpieczna i zetknięcie się z nimi może powodować nawet śmierć. Do tej pory nie było metod regulowania ich populacji bez wywierania negatywnego wpływu na inne gatunki zwierząt morskich. Dlatego tematem zajęli się naukowcy, którzy opracowali podwodnego robota zdolnego do zabijania meduz.

Robot nazywa się JEROS (Jellyfish Elimination Robotic Swarm) i powstał w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii (KAIST). Uczeni zakończyli właśnie testowanie tej technologii na wodach przybrzeżnych Korei Południowej. Robot jest w stanie poruszać się pod wodą w trzech wymiarach i do tego jest bardzo zwrotny.

Urządzenie jest w stanie automatycznie określić trasę, po której się porusza w poszukiwaniu meduz. Jest też w stanie pracować w roju wymieniając informacje z innymi JEROS-ami, które znajdą się w jego okolicy. Po przechwyceniu meduzy jest ona mielona na kawałki.

Testy robota zakończyły się w zatoce znajdującej się w okolicy miasta Masan. Badania wykazały, że grupa składająca się z trzech robotów pracuje z szybkością 7,2 kilometra na godzinę i jest w stanie w tym czasie zabić 900 meduz. Zaplanowano tez kolejne testy, które mają się skupić na poprawieniu wydajności urządzenia.

Ze strony internetowej KAIST można się dowiedzieć, że roboty JEROS mogą być tez używane w innych celach niż eksterminacja meduz. Proponuje się, aby stosować je do morskich patroli lub w celu zapobiegania wyciekom ropy a nawet w tak prozaicznych czynnościach jak zbieranie morskich śmieci.

Na podstawie: www.mirror.co.uk
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Collega
Użytkownik

Zeszłego lata na odcinku kilkunastu metrów wyłowiliśmy z córeczką chyba z setkę meduz przy gdyńskiej plaży, żeby móc wejść do wody. Nie lubię tego świństwa.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Jakie zwierze pożera meduzy?

Hunt
Użytkownik
Hunt

Wielki podwodny mikser? Sporo istoto pożera meduzy, poczynając przez kraby i ryby kończąc na przedstawicielach planktonu. Te problemy o których jest tu “nie napisane” to głównie dla pewnej łysej małpy która chce mieć czyste plaże i wodę…

Konter
Użytkownik
Konter

Nie podoba mi się gdy człowiek ingeruje w naturę i próbuję ją samemu przywrócić do “równowagi”