Stworzono reaktor, który zamienia dwutlenek węgla w tlen

Opublikowano: 04.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 301

Tlen ma istotne znaczenie przede wszystkim dla przetrwania ludzi i zwierząt na Ziemi, ale z jego pomocą moglibyśmy również skolonizować Marsa. Dlatego naukowcy z Kalifornijskiego Instytut Technologicznego (Caltech) skonstruowali reaktor, który zamienia dwutlenek węgla w tlen. Animację procesu można zobaczyć TUTAJ.

Jak doskonale wiadomo, ciągłe transportowanie zasobów z Ziemi na obcą planetę, czy chociażby na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jest nieopłacalne. Na dłuższą metę, korzystniejsza jest produkcja zasobów na miejscu, czyli w kosmosie. Ma to szczególnie ważne znaczenie w kwestii kolonizacji Marsa – lepiej jest produkować żywność, tlen i materiały budowlane na miejscu, niż przeznaczać ogromne środki finansowe na transport.

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytut Technologicznego opracowali reaktor, który teoretycznie mógłby rozwiązać jeden z powyższych problemów. W laboratorium zbudowano urządzenie, które zamienia dwutlenek węgla w tlen i działa niczym akcelerator cząstek. Najpierw następuje jonizacja cząsteczek CO2, po czym przyspieszane są z pomocą pola elektrycznego i zderzane z powierzchnią wykonaną ze złota. Wtedy następuje rozpad dwutlenku węgla na tlen cząsteczkowy i węgiel atomowy.

W obecnej formie, reaktor posiada bardzo niską wydajność – zachodzące w nim procesy pozwalają wyprodukować do dwóch cząsteczek tlenu na każde sto przyspieszonych cząsteczek dwutlenku węgla. Jednak naukowcy mogą z powodzeniem rozbudować tę koncepcję i poprawić wydajność, aby wytwarzać znacznie większe ilości tlenu.

Przyszłe reaktory tego typu mogłyby produkować tlen niezbędny dla przetrwania astronautów np. na Marsie, gdzie atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla. Jednak naukowcy wskazują, że ich urządzenie można byłoby wykorzystać także na Ziemi, aby zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze w ramach walki ze zmianami klimatycznymi.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Caltech.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. gajowy 04.06.2019 14:19

    Nie ma problemu z takim przeksztalceniem tylko, że jest to reakcja endotermiczna. To znaczy trzeba dostarczyć energii by zachodziła i to dużo.

  2. Cosmo 06.06.2019 07:10

    Aż dziwi mnie, że jeszcze ktoś nadal myśli o kolonii na Marsie. Ostatnio Curiosity chyba znów odkrył coś przełomowego (glina?). Takie wrzutki będą regularnie serwowane tylko po to, aby podtrzymać finansowanie takich misji, które tak naprawdę mają chyba jakiś ukryte militarne znaczenie, bo cóż należało by wysłać na tego Marsa, żeby wreszcie odkryto… No właśnie co? Marsjanija machającego do kamery? Wszak jeśli istniało by tam życie, choćby pod postacią tych wymarzonych baterii, to biorąc technologię wysłanych już tam łazików, dawno by zostały one znalezione. Zapewne już podczas pierwszych badań po wyładowaniu. Osobiście uważam, że lepiej przeznaczyć te pieniądze z Marsa na misję badające księżyce Saturna i Jowisza .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.