Stworzono pierwszy niezatapialny metal

Opublikowano: 08.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1095

Naukowcy stworzyli nową technologię obróbki powierzchni metalowych, aby uczynić ich właściwości superhydrofobowymi. Wyroby z tych materiałów nie toną w wodzie, nawet po zrobieniu w nich dziur i innych uszkodzeń.

Naukowcy z University of Rochester w USA, przy wsparciu chińskich kolegów, opracowali technologię przetwarzania powierzchni metalowych z użyciem lasera femtosekundowego. Po tej obróbce, metal zyskuje tak silne właściwości hydrofobowe, że struktura wykonana z niego staje się całkowicie niezatapialna.

Na powierzchni metalu laser tworzy struktury w nanoskali i to one są zdolne do wychwytywania i zatrzymywania powietrza. Po zanurzeniu w wodzie wokół metalowego przedmiotu powstaje pęcherzyk powietrza, który wyrzuca go na powierzchnię. Naukowcy wzorowali swoje odkrycie na pająkach wodnych, które są w stanie pozostać pod wodą przez dłuższy czas w bąblu powietrza otaczającego ich ciała. Podobną technikę stosują też mrówki ogniste, Solenopsis.

Nowa metoda przetwarzania materiału pozwoli rozwijać statki niezatapialne, pływające elektronicznych urządzeń sterujących lub innych urządzeń, które wymagają dużo czasu, aby utrzymać się na powierzchni wody niezależnie od uszkodzeń. Głównym problemem większości materiałów hydrofobowych jest to, że w związku z upływem czasu lub w wyniku uszkodzenia mechanicznego powierzchni, tracą swoje właściwości. Przetworzony laserowo materiał nie stracił ich nawet po wielokrotnym zadrapywaniu i po miesiącu pobytu pod wodą pod obciążeniem.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.