Stworzono pierwszy na świecie bio-komputer

Opublikowano: 07.09.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

Jak donoszą światowe agencje prasowe, naukowcy zdołali stworzyć pierwszy na świecie bio-komputer. Biolodzy wyodrębnili kilka szczepów mikroorganizmów, które razem mogą kontrolować inne bakterie. W przyszłości, odkrycie to pozwoli na budowanie maszyn liczących opierających się na biologicznych “tranzystorach”.

Uczeni z Rice University zdołali stworzyć żywy układ złożony z kilku rodzajów bakterii, które wpływały na siebie wymuszając jego określone zmiany. Jest to zatem biologiczny ekwiwalent tego co w świecie elektroniki nazywany komputerem.

Inspiracją dla bio-komputera stało się zaobserwowane już dawno, współdziałanie bakterii w ludzkim żołądku. Naukowcy odtworzyli procesy interakcji prymitywnych mikroorganizmów zmuszając je do działania w kontrolowany sposób. System, w którym współpracują trzy rodzaje drobnoustrojów funkcjonuje bardzo podobnie do układu binarnego, który jest stosowany w mikroprocesorach.

W swoich eksperymentach biolodzy użyli dwóch genetycznie modyfikowanych szczepów bakterii E. coli. Dzięki stymulacji bakterie te wytwarzają cząsteczki sygnałowe, które włączają lub wyłączają geny w trzecim szczepie bakterii. Co ciekawe, wszystkie trzy szczepy są połączone w ramach jednej próbówki, co stwarza możliwość budowy w przyszłości specjalnych biologicznych modułów obliczeniowych.

Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o