Stworzono kwantową „przepowiednię” nieprzewidywalnej przyszłości

Opublikowano: 28.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 49

Australijscy i singapurscy naukowcy stworzyli instalację, która pozwala obliczyć wszystkie zachowania złożonego systemu chaotycznego w przyszłości i porównać je ze sobą. Opis tej „przepowiedni” został przedstawiony w czasopiśmie „Nature Communications”.

„Praca tego urządzenia opiera się na idei Richarda Feynmana. Kiedy zaczął studiować fizykę kwantową, zauważył, że gdy cząstka przemieszcza się z punktu A do punktu B, niekoniecznie porusza się po jednej trajektorii. Rozwinęliśmy ten pomysł i dostosowaliśmy go do modelowania przyszłości” – mówi Jayne Thompson z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Wiele procesów w naszym społeczeństwie i w przyrodzie, na przykład ruch turbulentnych przepływów powietrza lub zmiany cen akcji, nie może być opisanych przy użyciu klasycznych zestawów równań. Wszystkie te procesy, jak mówią matematycy, są chaotyczne. Żywym tego przykładem jest tzw. „efekt motyla” odkryty przez słynnego matematyka i meteorologa Edwarda Lorenza w 1961 roku, kiedy próbował obliczyć pogodę na kilka dni. Tak narodziła się nowoczesna matematyczna teoria chaosu, która opisuje zachowanie takich nieliniowych systemów.

Korzystając ze słynnego przykładu kota Schroedingera, badacze z Singapuru i ich australijscy koledzy przetestowali możliwość wykorzystania obiektów kwantowych w stanie superpozycji do obliczania różnych procesów chaotycznych. W tym celu stworzyli zestaw laserów, pryzmatów, zwierciadeł i innych urządzeń optycznych, co pozwoliło im „pomieszać” pary fotonów, cząstki światła między sobą i zakodować stan systemu chaotycznego w ich właściwościach kwantowych. Ta instalacja została zorganizowana w taki sposób, że „zapamiętała” poprzednie kroki obliczeń i wygląd systemu w przeszłości, prawie bez marnowania miejsca w pamięci.

Naukowcy sprawdzili jej pracę, biorąc pod uwagę zachowanie monety, która była kilkakrotnie wrzucana do wnętrza nieprzezroczystego pudełka. Zgodnie ze sformułowaniem tego problemu prawdopodobieństwo wypadnięcia orła i reszki nie zawsze jest równe 50%, a sama moneta może przewrócić się lub pozostać na miejscu z pewną przypadkową szansą.

Według naukowców większe wersje takiej wyroczni kwantowej, zdolne do obliczenia ponad 16 różnych wariantów przyszłości, pomogą pozbyć się korków i rozwiązać wiele innych praktycznych problemów.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kruszon
Użytkownik
Kruszon

Wystarczy dodać do równań Świadomość i wszystko staje się jasne.
http://kwanty.pl/teoria-prozni-giennadija-szypowa/

A tutaj eksperymentalne potwierdzenie i prawdziwy obraz Wszechświata
https://eternityandfingerprints.wordpress.com/2016/12/03/pola-podstawowe/

„Wszys­tko na­leży up­raszczać jak tyl­ko można, ale nie bar­dziej”.
Albert Einstein

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ