Stworzono akumulator o rekordowo wysokiej gęstości energii

Opublikowano: 25.04.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2985

Xiqian Yu i Hong Li z Instytutu Fizyki Chińskiej Akademii Nauk poinformowali na łamach „Chinese Physics Letters” o osiągnięciu rekordowo dużej gęstości energii w akumulatorze litowo-jonowym. Chińczycy stworzyli urządzenie zdolne do przechowania ponad 700 watogodzin na kilogram masy. Ich akumulator składa się z bogatej w lit katody manganowej oraz litowej anody. Dalsze postępy tej technologii mogą doprowadzić do powstania akumulatorów o gęstości energii pozwalającej na zastosowanie ich w lotnictwie.

Akumulatory litowo-jonowe zostały skomercjalizowane przez Sony w roku 1991 roku. Wówczas ich gęstość energii wynosiła około 80 Wh/kg. Obecnie komercyjne akumulatory są w stanie przechowywać nawet 300 Wh/kg. Jednak potrzebujemy znacznie doskonalszych akumulatorów. Eksperci zwracają na przykład uwagę, że samochody elektryczne potrzebują jak najlżejszych akumulatorów zdolnych do przechowywania jak największej ilości energii. Potrzebne są akumulatory o gęstości energii powyżej 400 Wh/kg. Problem jednak w tym, że coraz trudniej jest zwiększać gęstość energii obecnie produkowanych akumulatorów, gdyż zbliżamy się do kresu możliwości stosowanych w nich elektrod.

Chińscy naukowcy wykorzystali więc nowe materiały (Li1.2Ni0.13Co0.13Mn0.54O2) do stworzenia katody, a standardowo stosowaną grafitową anodę zastąpili anodą litową. W ten sposób zbudowali urządzenie, o grawimetrycznej gęstości energii sięgającej 711,3 Wh/kg i wolumetrycznej gęstości energii rzędu 1653,65 Wh/L. Obie wartości są rekordowo wysokimi na rynku akumulatorów litowo-jonowych.

Naukowcy wyjaśniają, że sporym problemem jest znalezienie złotego środka pomiędzy gęstością energii, bezpieczeństwem i wytrzymałością akumulatorów. „Gęstość energii należy zwiększać stopniowo, zapewniając przy tym bezpieczeństwo. Naszym celem jest poprawienie bezpieczeństwa za pomocą akumulatora ze stałym elektrolitem” – mówi Li. Chińscy fizycy przyznają, że pod względem wytrzymałości ich akumulator ustępuje rozwiązaniom komercyjnym. Ich zdaniem minie sporo czasu, zanim akumulatory o tak dużej gęstości energii będą gotowe do rynkowego debiutu. Zapewniają jednak, że już rozpoczęli prace nad rozwiązaniem obu problemów – bezpieczeństwa i wytrzymałości swojego rekordowego akumulatora.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysicsWorld.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. replikant3d 25.04.2023 18:53

    Katoda litowa…czyli akumulatory będą kosztować krocie….

  2. radical3dom 26.04.2023 11:16

    Wybuchowe samoloty…

  3. net 26.04.2023 21:47

    Toyota się “odgraża” że zrobią auta zasilane ogniwami wodorowymi w cenie aut hybrydowych. Ja jestem ZA !! Czas tankowania jak benzyniaka, zasięg jak benzyniaka, brak rujnowania środowiska przy wydobyciu litu i kobaltu do produkcji bateryjek. Nadmiar energii z OZE można magazynować w produkcji wodoru.

  4. MasaKalambura 26.04.2023 23:54

    I łatwe do przerobienia na pełnego elektryka gdy wreszcie jakieś czyste oparte na ładowaniu atomowym wymyślone zostaną baterie – mam na myśli takie substancje , które są na skraju wskakiwania z rozczepienia w syntezę. Jeśli istnieje taki stop, niespecjalnie mocno promieniotwórczy, jakiś kryształ, co da się go swobodnie ładować syntezą i rozładowywać rozczepieniem, to będzie pozamiatane…

    Wystarczy dołożyć do systemu produkcji jakiś zaawansowany uniwersalny panel akumulujący z danymi typu masa i pojemność w amperogodzinach oraz czas minimalny ładowania do MAX i napięciem do tego wymaganym i problemy w miarę bezboleśnie przejdziemy.

    Niestety (a może stety) nie ma planetarnej zgody na cywilne atomówki. Nie groźne dla ludzi i otoczenia.

    Nie licząc tych wielkich. Groźnych w swej masie.

  5. rici 27.04.2023 21:49

    W ubieglym roku byla w kongresie USA interpelacja dlaczego rzad USA zgodzil sie na bezplatne odstapienie Chinom technologi produkcji akumulatora opartego na wanadzie. Akumulator ten o wielkosci domowej lodowki moze zaopatrzyc po zaladowaniu w energie elektryczna miasteczko wielkosci 30 tys. mieszkancow przez 10 lat. Rzadowe agencje na badania nad tym akumulatorem wydaly kilka miliardow dolarow.
    O wiele lepszy byl Tesla; ponad 100 lat temu w nagrode dostal samochod Forda T. Pojezdzil nim 2 tygodnie, pozniej pojechal do sklepu elektrycznego kupil elektryczny silnik, i tam jeszcze jakies inne rzeczy. Nastepnie pojechal do warsuzatu samochodowegogdzie kazal zamontowac elektryczny silnik, i te rzeczy ktore zakupil. Pozniej przyszedl wsiadl do samochodu i odjechal, samochod nie byl nigdy ladowany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.