Stworzenie centrum ds. walki z ISIL zaskoczyło USA

Opublikowano: 29.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 433

Stworzenie przez Rosję, Irak, Iran i Syrię centrum informacyjnego ds. walki z ISIL zaskoczyło USA, pisze gazeta “New York Times”.

Rosja połączyła wysiłki z Syrią, Iranem i Irakiem w celu koordynacji walki z radykalnym ugrupowaniem Państwo Islamskie. Głównymi funkcjami stworzonego w Bagdadzie ośrodka będzie zbieranie, opracowywanie, połączenie i analiza danych o sytuacji w regionie Bliskiego Wschodu w kontekście walki z bojownikami, celowy podział informacji i operatywne przekazanie jej sztabom generalnym powyższych państw.

„Jak i wcześniejsze działania Rosji w zakresie umocnienia rządu prezydenta Baszara al-Assada za pomocą wysyłania samolotów bojowych i czołgów do bazy w Latakii, porozumienie o wymianie danych wywiadowczych zostało podpisane bez powiadomienia Stanów Zjednoczonych. Amerykańskie władze wiedziały, że grupa rosyjskich oficerów znajduje się w Bagdadzie, ale były zdziwione, kiedy dowództwo operacjami armii irackiej ogłosiło o porozumieniu” – pisze gazeta.

Przedstawiciel kierowanej przez USA koalicji przeciwko ISIL pułkownik Steven Worren powiedział, że Waszyngton nie popiera stworzenia centrum, ponieważ mają w tym udział władze syryjskie. „Nie popieramy obecności oficjalnych urzędników z rządu syryjskiego, są oni częścią reżimu, który okrutnie odnosi się wobec własnych obywateli” – powiedział Worren.

Jednak sekretarz stanu USA John Kerry był o wiele bardziej powściągliwy na niedzielnym spotkaniu z szefem MSZ Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem. Według słów Kerry, wysiłki w walce z Państwem Islamskim powinny zostać skoordynowane, ale na razie do tego nie doszło.

Rosja uważa za ogromny błąd odmowę współpracy z syryjskimi wojskami w walce z terroryzmem. Oprócz nich nikt tak naprawdę nie walczy z terroryzmem, oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin przemawiając na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w poniedziałek. „Uważamy za ogromny błąd odmowę współpracy z władzami Syrii, wojskami rządowymi. Z tymi, którzy mężnie, twarzą w twarz walczą z terroryzmem. Musimy w końcu przyznać, że oprócz sił rządowych prezydenta (Baszara) al-Asada, a także kurdyjskich powstańców w Syrii, z Państwem Islamskim i innymi organizacjami terrorystycznymi nikt tak naprawdę nie walczy” — oświadczył Putin.

Rosyjski prezydent wezwał do okazania pomocy legalnemu rządowi Baszara al-Asada w Syrii, a także do wsparcia rządu Libii i Iraku. „Przede wszystkim uważam, że to jest bardzo ważne, aby pomóc w odbudowie instytucji państwowych w Libii, aby wspierać nowy rząd Iraku, aby zapewnić kompleksową pomoc prawowitemu rządowi Syrii” — powiedział Putin.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. mackadmin 29.09.2015 09:45

    He he he… oni sa coraz smieszniejsi ci USrelici

  2. agama 29.09.2015 14:45

    Isil to idealny twór usa do podbijania świata, dlatego się burzą

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.