Stu autochtonów zginęło broniąc swych praw

Opublikowano: 24.08.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 491

„Na przestrzeni ostatnich trzech lat, 100 przedstawicieli rdzennych społeczności na Filipinach zginęło broniąc swoich domów, społeczności i środowiska” – oznajmiła Victoria Tauli-Corpuz, pełniąca funkcję Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Ludności Tubylczej (UNSRRIP). „Gdy Ludy Tubylcze chronią lasy i zasoby wodne, jeżeli dochodzą swoich praw, to stają się ofiarami aresztowań, a nawet pozasądowych egzekucji” – powiedziała w swoim oświadczeniu z 11 sierpnia 2015 roku.

Przemawiając w obecności 79 liderów z 38 rdzennych społeczności w Quezon City, Victoria Tauli-Corpuz podkreśliła, że teraz gdy Filipiny zmagają się z ciężarem degradacji środowiska ludy tubylcze mają do odegrania bardzo ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej kraju. Filipińscy autochtoni ponoszą ciężar destrukcyjnych projektów, takich jak górnictwo, rozrost infrastruktury, elektrownie wodne oraz duże plantacje, które wespół niszczą środowisko naturalne. „Jeżeli ktoś spojrzał na mapę Filipin, to tylko lasy leżące na terytorium rdzennej społeczności pozostają nietknięte” – zauważyła specjalna sprawozdawczyni ONZ dodając, że „ludy tubylcze mają duży wkład w krajowy rozwój na Filipinach”. Ten wkład przekłada się na utrzymanie stabilności i integralności tych ekosystemów, które świadczą usługi ekologiczne nie tylko na korzyść rdzennej ludności, ale całego kraju. „Mówimy o czystej wodzie, czystym powietrzu, różnych roślinach oraz wiedzy na temat mikroorganizmów, które przyczyniają się do zdrowia ludzi” – skonkretyzowała Tauli-Corpuz.

Prawdą jest, że rdzenna ludność stanowi 5% populacji całego świata, równocześnie jednak stanowi 15 procent ludzkości żyjącej w skrajnymi ubóstwie. „Rząd Filipin musi zwrócić większą uwagę na nich, ponieważ oni nie tylko czynią kraj bardziej zróżnicowanym kulturowo, ale ich wiedza i praktyki zagwarantują, że Filipińczycy do siedmiu pokoleń naprzód, będą żyli w lepszym świecie niż teraz” – zakończyła wysłanniczka ONZ.

Kompilacja i tłumaczenie: Damian Żuchowski
Źródła oryginalne: iva.aippnet.org, servindi.org
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.