Struktura wewnętrznego jądra Ziemi zmienia się w czasie

Opublikowano: 25.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1003

Głębiny naszej planety mogą skrywać dziwniejsze zjawiska niż dotąd sądzono. Według nowych badań wewnętrzne jądro Ziemi może być wypełnione dziwną substancją, której nie da się scharakteryzować ani jako ciało stałe, ani jako ciecz.

Przez ponad pół wieku naukowcy wierzyli, że wnętrze Ziemi składa się z roztopionego zewnętrznego jądra otaczającego mocno ściśniętą kulkę żelaza. Nowe symulacje komputerowe sugerują, że gorące i ciśnieniowe jądro wewnętrzne Ziemi może istnieć w „stanie nadjonowym”. Oznacza to, że wewnątrz Ziemi znajduje się wirująca mieszanina cząsteczek wodoru, tlenu i węgla, które w sposób ciągły oddziałują z siecią krystaliczną żelaza.

Rdzeń planety podlega miażdżącemu ciśnieniu i palącym temperaturom przypominającym powierzchnię Słońca. Nowe ustalenia nie są jeszcze pewne. „Będziemy musieli poczekać, aż konfiguracja eksperymentalna dojrzeje, aby odtworzyć warunki jądra wewnętrznego i dokładnie przestudiować proponowane modele. Wtedy zobaczymy, które z nich są fizycznie możliwe” – mówi Hrvoe Tkalcic, kierownik sejsmologii i geofizyki matematycznej na Australian National University.

Zawartość jądra Ziemi już od dawna jest przedmiotem spekulacji wśród naukowców. Od lat pięćdziesiątych postęp w badaniach nad falami sejsmicznymi — które przemieszczają się przez jądro — umożliwił bardziej precyzyjne domysły co do jego składu. Jeśli nowa symulacja okaże się zgodna z rzeczywistością, ciągłe wymywanie się materiałów superjonowych może pomóc wyjaśnić, dlaczego struktura wewnętrznego jądra naszej planety wydaje się drastycznie zmieniać w czasie.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: LiveScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.