Strefa Gazy w 2020 roku

Opublikowano: 02.09.2012 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 520

Według Maxwella Gaylarda, przedstawiciela ONZ ds. Pomocy Humanitarnej na Okupowanym Terytorium Palestyńskim, bez natychmiastowych działań zmierzających do poprawy sytuacji w Strefie Gazy, problemy z wodą, energią elektryczną, edukacją i służbą zdrowia będą przybierały na sile.

„Do 2020 roku ilość mieszkańców Strefy Gazy zwiększy się o pół miliona osób, natomiast jej gospodarka będzie rozwijała się bardzo powoli. W konsekwencji mieszkańcy Gazy będą mieli utrudniony dostęp do wody pitnej, energii elektrycznej oraz edukacji”

Gaylard razem z Jean Gough z UNICEF’u i Robertem Turnerem z Agencji Narodów Zjednoczonych ds Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA), przedstawili nowy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, który podsumowuje obecną sytuacje w Strefie Gazy i przedstawia prognozy na rok 2020. Raport stwierdza, że liczba ludności w Strefie Gazy wzrośnie z 1,6 mln osób obecnie do 2,1 mln osób w 2020 r., w wyniku czego gęstość zaludnienia wyniesie ponad 5800 osób na kilometr kwadratowy. Infrastruktura energii elektrycznej, wody i urządzeń sanitarnych, komunalnych i socjalnych nie nadąża za potrzebami rosnącej populacji.

Według autorów raportu pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego odnotowanego w ubiegłym roku sytuacja ekonomiczna Strefy Gazy będzie poprawiać się bardzo powoli, a sytuacja mieszkańców w 2015 roku będzie nadal gorsza niż w połowie lat 1990.

Według Jean Gough zapotrzebowanie na wodę pitną wzrośnie o 60 procent, natomiast bez podjęcia natychmiastowych działań naprawczych może dojść do trwałego uszkodzenia głównego zbiornika wody. Turner dodaje, że do 2020 roku wzrośnie zapotrzebowanie na 440 nowych szkół, 800 łóżek szpitalnych i ponad tysiąc lekarzy. Wyzwania, przed którymi stoją mieszkańcy Strefy Gazy są dodatkowo utrudnione ze względu na trudną sytuację polityczną, w tym blokadę Gazy, gwałtowny konflikt oraz pilną potrzebę pojednania palestyńskiego.

Gaza jest starożytnym centrum osadniczym, które przetrwało ponad 4000 lat okresy marginalizacji i zniszczenia. Dziś stanowi ona zasadniczo gospodarkę miejską, odizolowaną i utrzymywaną przy życiu za pomocą zewnętrznego finansowania, szmuglowania towarów przez tunele oraz dzięki pomysłowości i wytrwałości ludzi. “Obszary miejskie nie mogą przetrwać bez połączenia ze światem zewnętrznym”, powiedział Gaylard, dodał również, że rozwój gospodarczy i dobrobyt, mogą zaistnieć za pośrednictwem handlu, komunikacji i kontaktu ze światem.

Tłumaczenie: Dominik Mierzejewski
Źródło oryginalne: www.unrwa.org
Źródło polskie: Kampania Solidarności z Palestyną


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.