Strefa Gazy spłynęła krwią

Opublikowano: 01.04.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 450

Izraelskie wojsko strzelało w sobotę do tłumu bezbronnych Palestyńczyków z wież strażniczych w otoczoną murem i drutem kolczastym Strefę Gazy, gdzie odbywała się manifestacja przeciw okupacji Palestyny. Piątek 30 marca to dla Palestyńczyków Dzień Ziemi, czas upamiętnienia zabitych w 1976 r. palestyńskich rolników z Galilei, którym żydowscy kolonizatorzy zabrali ziemię. Sobotni dzień miał być też początkiem Marszu Powrotu, cyklu protestów na rzecz zwrotu przejętych przez Izrael domów i ziemi w okupowanej Palestynie.

W pobliże granicy z Izraelem przyszły dziesiątki tysięcy mieszkańców Gazy, mężczyzn, kobiet i dzieci. Ok. 700 m od bariery granicznej rozbito kilka wielkich namiotów, podobnych do tych, w których w 1948 r. musiały mieszkać palestyńskie ofiary żydowskiej czystki etnicznej, która doprowadziła do powstania państwa Izrael. Ci, którzy nie zostali wtedy zabici, musieli uciekać do Stefy Gazy. Dziś na tym zamkniętym skrawku ziemi żyją 2 miliony uchodźców i ich potomków. W wielu rodzinach przechowuje się klucze do straconych domów.

Z początku sobotnia manifestacja przypominała olbrzymi piknik, ludzie jedli, śpiewali, rozmawiali, ale wkrótce nad nimi pojawiły się izraelskie drony zrzucające granaty z gazem łzawiącym. Według izraelskich władz wojskowych, wystąpiła obawa „infiltracji”, tzn. że tłum zechce przełamać barierę graniczną, choć właściwie nie da się tego zrobić gołymi rękami. Część młodych zaczęła wtedy rzucać kamieniami, próbując dosięgnąć izraelskich żołnierzy rozlokowanych na granicy. Izraelczycy otworzyli wówczas ogień do tłumu. Wśród zabitych jest m.in. znany palestyński artysta Mohammed Abu Amro, autor poetyckich kaligrafii.

Rzeź przy granicy trwała kilka godzin. Izraelski minister obrony Avigdor Liberman ostrzegał wcześniej, że na granicy zostaną rozlokowane „setki snajperów”, by reagować w razie „prowokacji”.

Palestyńscy uchodźcy, zgodnie z rezolucjami ONZ, domagają się prawa do powrotu do swego kraju, podczas gdy dla Izraela warunkiem pokoju ma być palestyńska akceptacja wyników czystek etnicznych i okupacji. „Nieproporcjonalne użycie siły przeciw manifestantom” potępiło wiele państw. Komitet organizacyjny Marszu Powrotu nazwał działanie izraelskie „zbrodnią przeciw ludzkości”.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Opór Palestynczyków przeciw rządom (niesprawiedliwym dla nich i rasistowskim z pewnością) Politycznego Izraela godzien jest podziwu. Opor Żydowski przeciwko rządom (niesprawiedliwym i rasistowskim dla nich z pewnością) Politycznego Świata nad nimi też wart jest wspomnienia. Ale czy to rodowici Semici Palestyny są źródłem zła, jakie ponieśli semici hebrajscy i ich judaistyczni kuzyni na świecie? Raczej znikomo. Z resztą ta zajadła nienawiść wyparowuje, gdy spotykają sie oni poza swoim terytorium.

Dziwny jest ten świat.
Muzułmanie musza rządzić Palestyną i Żydzi.
Bez symbiozy się nie uratujecie.
Zabijecie się prędzej czy później.
A przy okazji zabijecie nas.
Swoją upartą nienawiścią.

Żydzi rządzą sobą tak czy siak. Muzułmanie też musza ustanowić zdrowy rząd Palestyński. Rząd
Syrii i reszty Unii Półwyspu Arabskiego.
Dziś nikt tego nie planuje. Ale z Bożą pomocą powstanie kiedyś taki byt, który zbuduje bogatą spokojną i dostatnią Arabię. Nie będzie króla ni rzadu, który tej unii nie uzna. Zupełnie inaczej niż dziś. To niemal pewne.

Zapisane to jest w 10 Wielkich Znakach muzułmanów.
Jest to oczekiwane przez rabinów. Wiedzą o tym chrześcijanie.
Wielki to będzie cywilizacyjny krok dla planety jak się tam wreszcie dogadają.

Oby nie byl to wielki krok w przód po wielkiej cofce. Atomowej…