Strajkujący przeciw łamistrajkom

Opublikowano: 18.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 882

44 dzień strajku przeciw neoliberalnej „reformie” emerytur prezydenta Macrona zaznaczył się wdarciem kilkudziesięciu strajkujących kolejarzy i innych robotników do siedziby jednego z największych we Francji związków zawodowych (CFDT). CFDT to tzw. związek reformistyczny, tj. zgadzający się na wszelkie „reformy” rządowe w zamian za uzyskanie minimalnych ustępstw. Przyczyną gwałtownego wtargnięcia była próba zarządu CFDT wycofania związku z jednolitego frontu związkowego przeciwstawiającego się „reformie”.

Najpierw przed siedzibą CFDT jeden ze strajkujących zapewnił przez megafon wszystkich zwykłych członków tego związku, że akcja robotnicza, która za chwilę miała się rozpocząć, jest skierowana przeciw związkowej biurokracji, a nie przeciw nim. Na celowniku manifestantów znalazł szczególnie szef CFDT Laurent Berger, który prowadzi negocjacje z rządem. Kilka dni temu ogłosił on „sukces kompromisu” z neoliberałami, gdyż premier Édouard Philippe „tymczasowo zawiesił” podniesienie wieku emerytalnego do 64 lat (z 62) w projekcie ustawy emerytalnej.

Problem w tym, że „tymczasowe” usunięcie tego z projektu niczego nie załatwia: olbrzymia większość strajkujących, jak i większość Francuzów, chce odwołania całości ustawy, gdyż przewiduje ona znaczne obniżenie emerytur i oddanie dużej części składek emerytalnych międzynarodowym holdingom finansowym, szczególnie amerykańskim. Chodzi o zastąpienie dotychczasowego, dobrze działającego systemu emerytalnego przez repartycję (solidarność międzypokoleniową) na system oparty na prywatnej spekulacji kapitałowej.

Oprócz skandalicznego stanowiska Laurenta Bergera, gniew strajkujących wywołała wiadomość, że prawnikiem CFDT jest córka żony prezydenta Macrona. „Jesteśmy przeciw biurokracji związkowej Laurenta Bergera, który negocjuje tylko ciężar naszych łańcuchów i regresję socjalną Francji!” – po tym zawołaniu strajkujący wdarli się do paryskiej siedziby CFDT. Doszło do gwałtownych przepychanek, część biur została zniszczona, aż wezwano policję, która zaczekała na zewnątrz.

Sam Laurent Berger wypowiedział się potem dla mediów, by mówić o zniszczeniach i „skrajnie degradujących mnie okrzykach”. Oprócz określeń jak „zdrajca”, czy „sprzedawczyk”, były też słowa mocno wulgarne. Była to reakcja na okrzyk jednej z osób z zarządu CFDT „wracajcie do pracy”, szczególnie źle przyjęty. Strajkujący oskarżają ten związek o trzymanie „czarnej kasy”, w której miałoby znajdować się 126 milionów euro, podczas gdy ludzie składają się na pomoc strajkującym, którzy z powodu protestu niczego nie zarabiają.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Obydwa systemy emerytalne są złe, bo nie dają wolności ludziom 1. poprzez ubezwłasnowolnienie ludzi ,gra na emocjach (na winnych ,i oczekujących zwrotu ) ? międzypokoleniowa solidarność. 2. granie na giełdach kapitałem ( przez wyzysk jednych, kosztem drugich)? operacje na długu , prywatne spekulacje kapitałem, korzysta banksterka . Kto ma inny pomysł ? Ja mam pomysł na 3 system , to wolność ludzi niewinnych , z osobistym własnym kapitałem , dochód w życiu odnawialnym kredytem. Ludzi udział w DOK , dajemy sami sobie , tworząc równe szanse w życiu . Bogactwem ludzi , praca twórcza w ich życiu . Daj drugiemu to co sam chcesz mieć ? I mają wszyscy !