Strajkujący pracownicy federalni „doświadczają nienawiści”

Opublikowano: 24.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2424

Strajkujący w Kanadzie pracownicy federalni wydają się być autentycznie zaskoczeni, że Kanadyjczycy są do nich wrogo nastawieni i dziwią się dlaczego.

Statistics Canada podaje tymczasem, że około jeden na sześciu Kanadyjczyków w sektorze prywatnym stracił pracę podczas COVID-19. Niektóre zwolnienia były krótkotrwałe. Większość osób, które straciły pracę, nie pozostawała bez pracy przez całe 36 miesięcy, ale około 15% pracujących Kanadyjczyków pozostawało bez pracy przez pewien okres między marcem 2020 r. a marcem 2023 r.

W sektorze publicznym nie dotyczyło to nikogo, a 90% wszystkich pracowników federalnych otrzymało co najmniej jedną podwyżkę wynagrodzenia podczas pandemii, a 90% menedżerów federalnych otrzymywało premie w wysokości średnio ponad 17 000 dolarów kanadyjskich rocznie. Wynagrodzenie przeciętnego urzędnika federalnego – wynagrodzenie, świadczenia emerytalne – wzrosło ze 117 500 dolarów rocznie do 125 300 dolarów w ciągu ostatnich trzech lat.

Teraz domagają się nawet o 10% więcej rocznie przez następne trzy lata, a prawie trzech na czterech pracowników federalnych nadal „pracuje” z domu, a według raportu parlamentarnego urzędnika budżetowego z zeszłego miesiąca mniej niż połowa urzędów, departamentów i agencji federalnych osiągnęła założone cele wydajności, a zdaniem krytyków nie są one zbyt wysokie…

Kiedyś pracownicy sektora publicznego zarabiali mniej niż ich odpowiednicy z sektora prywatnego, ale rekompensowało to większe bezpieczeństwo zatrudnienia i lepsze emerytury, dzisiaj pracują mniej godzin dziennie i mniej tygodniowo niż większość Kanadyjczyków. Ich wynagrodzenie jest o około 9% wyższe niż porównywalnych pracowników sektora prywatnego. Mają dużo lepsze świadczenia, dłuższe urlopy, dużo bogatsze emerytury po mniejszej liczbie lat pracy i praktycznie nie grozi im zwolnienie.

Z jakiego powodu strajkują? Oprócz wysokich podwyżek płac, członkowie PSAC chcą otrzymać premie za pracę po godzinie 16:00. Chcą dwóch tygodni płatnego „urlopu rodzinnego” rocznie (zamiast jednego tygodnia) oprócz czterech tygodni corocznego płatnego urlopu, jaki mają obecnie. A te dni urlopu byłyby dodatkiem do około 10 dni w roku, które biorą na płatnym zwolnieniu chorobowym. Obecnie nieobecności spowodowane urlopami, urlopami rodzinnymi i nieudokumentowanymi chorobami wynoszą prawie dwa miesiące rocznie.

PSAC mimo to twierdzi, że jego członkowie są przepracowani i słabo wynagradzani, a stojący na pikietach pracownicy federalni dziwą się, że kierowcy przejeżdżających obok samochodów krzyczą do nich „Go home!”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stanlley 25.04.2023 10:38

    Ładnie rząd kanadyjsie rozgrywa obywateli jednych przeciw drugim… teraz jak zrobią cięcia w zarudnieniu i obniżą ilość godzin – oczywiście pensje też – to reszta obywateli przyklaśnie i zagłosuje. A ten ich cały śmieszny związek zawodowy mrzonki snuje przed pracownikami federalnymi, udają że pomagają a tak naprawdę grają na korzyść rządu..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.