Strajkują pracownicy magazynów Amazona w Niemczech

Opublikowano: 30.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1439

Związek zawodowy Ver.di wezwał do strajku robotników sześciu niemieckich magazynów Amazona. Protest ma potrwać cztery dni i być pracowniczym pokazem siły przed rozmowami niemieckich związkowców z amerykańskim gigantem handlu elektronicznego na temat podwyżek płac i układów zbiorowych pracy.

Jak informuje centrala związkowa Ver.di, robotnicy strajkują w magazynach Amazona w Rheinbergu, Werne, Koblencji, Lipsku oraz w dwóch lokalizacjach w Bad Hersfeld. Ich protesty robią za „nieoficjalne rozpoczęcie” negocjacji płacowych z Amazonem, które mają się rozpocząć w ciągu najbliższych kilku tygodni.

„Amazon zbił w czasie pandemii fortunę. Z samego już tylko tego faktu musi przestać uchylać się od podwyżek płac” – powiedział związkowiec z Ver.di Orhan Akman. Centrala domaga się podniesienia o 4,5 proc. wynagrodzeń dla pracowników sektora handlu detalicznego i sprzedaży wysyłkowej, a tam, gdzie nie udało się tego zrobić dotychczas – podpisania układów zbiorowych pracy. „To musi stać się w Amazonie w tym roku” – dodaje Akman.

Związki zawodowe w Niemczech od lat toczą walkę z Amazonem o lepsze płace i warunki zatrudnienia dla pracowników logistyki. Od 2013 roku regularnie organizują strajki. Natomiast korporacja, specjalizująca się w torpedowaniu propracowniczych inicjatyw na całym świecie, uparcie twierdzi, że „oferuje pracownikom doskonałe wynagrodzenie i wiele dodatkowych korzyści”. Dla obu stron sprawa jest bardzo istotna, bowiem Niemcy są drugim po USA największym rynkiem Amazona.

To kolejny w ostatnim czasie akt oporu pracowników wobec praktyk korporacji Jeffa Bezosa. W zeszłym tygodniu strajk z żądaniem podzielenia się krociowymi zyskami firmy z czasu pandemii i podwyżki płac zorganizowali robotnicy z Włoch, dzisiaj zaś dobiega końca głosowanie pracowników z Bessemer w Alabamie w sprawie utworzenia przez nich związku zawodowego – pierwszego w całej 27–letniej historii działalności Amazona w USA.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.