Strajk w LOT w 2018 roku był legalny

Opublikowano: 21.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1056

O tym strajku mówiła cała Polska. Państwowa spółka próbowała go zdławić za pomocą zastraszeń i fake newsów. Warto zapamiętać zatem ten moment – Sąd Najwyższy potwierdził właśnie, że racja była po stronie pracowników i pracownik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Sędziowie nie mieli wątpliwości. Skarga kasacyjna, złożona przez zarząd LOT została odrzucona. To oznacza, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 2020 roku, mówiący, że związkowcy mieli prawo zorganizować strajk przeciwko fatalnym warunkom pracy i przeprowadzili go zgodnie z procedurą, pozostaje w mocy.

Wczoraj o korzystnym dla strony pracowniczej rozstrzygnięciu poinformował związek, który o lat walczy o godne warunki pracy m.in. w spółkach skarbu państwa – Związkowa Alternatywa.

„Strajk był legalny i zakończył się naszym zwycięstwem!” – obwieścili związkowcy.

Wiceprzewodniczący ZA, Piotr Szumlewicz zauważa, że jest to całkowita klęska prezesa PLL LOT Rafała Milczarskiego, który przez lata przekonywał media, że to związkowcy działają nielegalnie, niszcząc spółkę, a także podważał ich prawo do strajku. Szumlewicz podkreśla, że po raz kolejny okazało się, że „w spółkach skarbu państwa PiS szczególnie często znajduje się na przeciwległym biegunie niż prawo i sprawiedliwość”, nawiązując do licznych przypadków niezgodnych z prawem działań przeciwko pracownikom domagającym się podstawowych praw i godnych wynagrodzeń.

Wszystko wskazuje na to, że Rafał Milczarski, mimo kompromitacji i wieloletnich praktyk niezgodnych z polskim prawem, pozostanie na stanowisku publicznego przewoźnika lotniczego.

Przypomnijmy, że zarówno Sąd Okręgowy, jak i instancja apelacyjna, potwierdziły niejako, że zmasowana akcja w mediach, która jesienią 2018 miała na celu przekonanie opinii publicznej, że związkowcy działają niezgodnie z prawem, była czystą propagandą, wymierzoną w sprawiedliwość społeczną i interes pracowników.

Strajk w LOT trwał od 18 października do 1 listopada 2018 roku. Momentami miał dramatyczny przebieg; zarząd LOT uniemożliwił prowadzenie protestu w budynku firmy, zmuszając pracownice i pracowników do koczowania przed obiektem na deszczu i zimnie. 67 osób w trakcie strajku dowiedziało się, że zostało dyscyplinarnie zwolnionych; były wśród nich doświadczone stewardessy i piloci od lat związani ze spółką. Aby zredukować liczbę odwoływanych lotów, LOT brał w leasing samoloty innych firm razem z załogami.

Zwyciężyła jednak determinacja i solidarność protestujących. Ostatecznie LOT zgodził się spełnić podstawowy postulat strajku: przywrócił do pracy liderkę związkową Monikę Żelazik, która została zwolniona w czerwcu 2018 niezgodnie z obowiązującym prawem chroniącym działaczy związkowych.

Co oznacza zwycięstwo sądowe dla pracowników LOT? Wyłącznie satysfakcję i argument w kolejnych starciach, kiedy być może będą musieli po raz kolejny zetknąć się z działaniami propagandowymi pracodawcy.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.