Strajk w fabryce produkującej iPhone’a 5

Opublikowano: 07.10.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 553

4 tys. pracowników fabryki firmy Foxconn w chińskim Zhengzhou przyłączyło się do tutejszego strajku. Powodem sprzeciwu robotników są warunki pracy związane z produkcją nowego modelu smartfona Apple: iPhone 5. Informację opublikowała organizacja China Labor Watch.

To kolejne doniesienia o walkach pracowniczych w zakładach tajwańskiego podwykonawcy Apple, które wychodzą na światło dzienne niedługo po niedawnych protestach pracowników fabryki tej korporacji w Taiyuan. Strajk robotników zmusił tutaj przedsiębiorstwo do zamknięcia zakładu po brutalnym spacyfikowaniu robotników przez chińską policję. W wyniku jej działań rannych zostało przeszło 40 osób.

Zdaniem China Labor Watch protesty wywołało zwiększenie przez Foxconn eksploatacji robotników w związku z „dbałością o szczególną jakość jej produktów”. Szczególny nacisk wywierany jest na pracowników ze względu na specjalne żądania Apple, które domaga się dokładności przy składaniu produktów sięgającej nawet 0,2 mm.

Tylko w 2010 r. w zakładzie Foxconn w Shenzen doszło do 9 prób samobójczych, z czego 7 było udanych. Firma słynie również z pozaprawnego wsparcia chińskich władz i agresywnych działań wobec dziennikarzy próbujących badać sprawę nadużyć w jej fabrykach, czego doświadczyli m.in. reporterzy Reutersa.

Pomimo wszystkich tych szokujących doniesień, koncern założony przez Steve’a Jobsa w dalszym ciągu korzysta z usług Foxconn, łamiącego prawa swoich pracowników.

Opracowanie: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Radek 07.10.2012 08:57

    0,2 mm, to za duża dokładność? Ciekawe czego… jeżeli ułożeniu układu scalonego na płytce, to chyba informacja bezsensu, bo musi być jeszcze dokładniej ułożony, a jezeli długości kabla słuchawkowego to rzeczywiście przesadzają. Ogólnie wiadomość nie na poziomie.

  2. onelove 07.10.2012 12:59

    idz pozyj tam popracuj tydzien w fabryce przyjdz i napisz komentarz. Czlowiek to nie maszyna.

  3. FreeG (korektor WM) 07.10.2012 15:25

    Kogo obchodzą samobójstwa w chińskich fabrykach, skoro telefony są takie ładne i cool.

  4. leonidas 07.10.2012 20:32

    To co opisujesz to nie jest zwykła chęć zysku, tylko chciwość, która krzywdzi człowieka.

  5. Radek 08.10.2012 08:52

    @onelove
    Widać, że kolega pracował w tamtej fabryce? Może w takim razie przybliżyć wszystkim problem, że przy produkcji elektroniki 0,2mm dokładności przekłada się na straszne warunki pracy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.