Strajk pracowników Fiata w Serbii zakończony

Opublikowano: 23.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 775

Pracownicy zakładów samochodowych Fiat Chrysler (FAC) w Kragujevacu zakończyli trwający od ponad dwóch tygodni strajk. Następnie rozpoczęły się negocjacje między przedstawicielami załogi oraz stroną rządową i dyrekcją FAC. Podobna sytuacja ma miejsce w zakładach produkcji pojazdów szynowych Goša w miejscowości Smederevska Palanka, gdzie również przystąpiono do negocjacji z pracownikami.

Strajk w Kragujevacu został zakończony po tym, jak na miejsce przybyła premier Ana Brnabić i odbyła ponad dwugodzinne rozmowy z przedstawicielami komitetu strajkowego. W wyniku tych rozmów obie strony doszły do porozumienia w sprawie wygaszenia strajku, co było warunkiem rozpoczęcia negocjacji w sprawie postulatów zgłoszonych przez załogę fabryki. Do podjęcia pracy następnego dnia po zawarciu porozumienia wezwał przewodniczący komitetu strajkowego Zoran Marković stwierdzając, że o zgodzie na zakończenie strajku zadecydowała obietnica szefowej rządu, iż będzie ona stała po stronie strajkujących. Jednocześnie dodał, że nie jest to koniec walki. – Koniec będzie wtedy, gdy poprawią się warunki pracy – oświadczył Marković. Premier Brnabić znacznie zmieniła swój stosunek do strajkujących. Jeszcze na parę dni przed podjęciem z nimi rozmów oświadczyła, że rząd nie jest w stanie spełnić ich postulatów płacowych, ponieważ byłoby to nie w porządku wobec pracowników innych zakładów oraz stwierdziła, że strajkujący są politycznie manipulowani.

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z zawarcia wstępnej ugody. “Wstrzymany został strajk, w który pracownicy włożyli tyle energii, bez wyraźnych obietnic ze strony rządu i uzgodnień co do spełnienia minimalnych choćby postulatów” – mówił cytowany przez serbską agencję informacyjną Beta przewodniczący Unii Niezależnych Związków Zawodowych Kragujevacu Jugoslav Ristić. Z kolei przewodniczący działającego w FAC związku zawodowego Niezależność Zoran Stanić dopatruje się tu spisku pomiędzy komitetem strajkowym i rządem sugerując bez podania jakichkolwiek dowodów, iż cała sprawa została wcześniej wyreżyserowana przez obie strony. Inaczej natomiast ocenia tę sytuację burmistrz Kragujevacu Radomir Nikolić mówiąc, że podejmując decyzję o zaprzestaniu strajku pracownicy postąpili w sposób mądry i odpowiedzialny nie dając tym samym Fiatowi pretekstu do zamknięcia fabryki z powodu buntu załogi.

Następnego dnia po zakończeniu strajku rozpoczęły się w Belgradzie rozmowy, w których uczestniczą przedstawiciele komitetu strajkowego, premier oraz ministrowie gospodarki i pracy a ze strony FAC dyrektor generalny zakładów Silvia Verneti. Na początku negocjacji ustalono, że zostanie utworzona wspólna komisja z udziałem komitetu strajkowego i FAC, która ma się zająć analizą procesu produkcji, sprawami zatrudnienia oraz usprawnienia występujących niedociągnięć. Zakład zatrudnia w Kragujevacu bezpośrednio ok. 2,5 tys. pracowników a pośrednio w samym Kragujevacu i innych miastach Serbii dodatkowo 6 do 9 tys. osób. Produkcja zakładu daje ok. 4 proc. krajowej produkcji przemysłowej i 8 do 10 proc. całości eksportu. Fiat Chrysler jest większościowym udziałowcem, natomiast rząd ma w zakładach 33 proc. udziałów.

Równolegle z tymi negocjacjami rozpoczęły się rozmowy z komitetem strajkowym fabryki produkującej pojazdy szynowe Goša. Pracownicy tych zakładów strajkowali od marca domagając się m.in. wypłacenia zaległych wynagrodzeń za 2014 rok. Kilku z nich rozpoczęło nawet strajk głodowy, który jednak przerwali, kiedy ustalono, że sporne problemy mają być rozwiązane drogą negocjacji. Zakład zatrudniający 358 pracowników jest własnością cypryjskiej firmy Lisnart, która z kolei wykupiła ją za 4,2 miliona euro od słowackiej ŽOS. Jednak, jak informuje agencja Beta, pracownicy uważają, że była to fikcyjna transakcja i właścicielami są nadal te same osoby. W związku z zaistniałym sporem Ministerstwo gospodarki oświadczyło, że państwo nie może spełnić postulatów pracowników, ponieważ jest to firma prywatna, ale będzie pośredniczyć w rozmowach i będzie domagać się przestrzegania prawa.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.