Strajk na kolei odwołany – osiągnięto porozumienie

Opublikowano: 25.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 249

Spółki kolejowe zawarły ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie systemu ulg przejazdowych dla pracowników kolei, ich współmałżonków i dzieci, a także emerytowanych pracowników kolei. Będzie ono obowiązywać do końca grudnia.

Do porozumienia przystąpiły spółki przewozowe należące do Grupy PKP (PKP Intercity, Szybka Kolej Miejska) oraz Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Przewozy Regionalne, Koleje Śląskie oraz Koleje Wielkopolskie.

Wg uzgodnień:

– bezpłatna ulga na przejazdy I klasą dla pracowników kolejowych zastąpiono 99% ulgą w II klasie będzie do czasu wypracowania ostatecznego kształtu ulg;

– 80% ulga dla dzieci pracowników w całości finansowana przez pracodawcę;

– 80% ulga dla współmałżonków przy zachowaniu częściowej odpłatności (pracownik płaci 50% wartości ulgi za współmałżonka);

– emeryci i renciści kolejowi będą mieli prawo do ulgi 99% przy zachowaniu częściowej odpłatności. Wprowadzono tu dwa pakiety na przewoźników – pierwszy pakiet (PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, SKM Trójmiasto, Warszawska Kolej Dojazdowa) oraz drugi (Przewozy Regionalne, Koleje Wielkopolskie, Koleje Śląskie) w cenie 50 zł/rok każdy.

Spór na kolei trwał od października 2012 roku.

Źródło: Władza Rad

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. przemex 25.02.2013 11:23

  Czy ci ludzie nie kumają że za te “darmowe” przejazdy zapłacą niższą pensją wszyscy pracownicy, ci co jeżdżą i ci co nie jeżdżą.

 2. cetes 25.02.2013 13:50

  Ciekawe ile w sumie biorą Zarządy i Rady Nadzorcze 36 spółek stworzonych na majątku kiedyś jednego PKP.

 3. Il 25.02.2013 21:36

  defraudacje i korupcje w spółkach po PKP na masową skalę a cba, abw, cbś cicho siedzą jakby ich ktoś przekupił lub zaszantarzował.

  Wróćmy do transportu konnego. Gdzie nam się spieszy? Po szybką i niespodziewaną śmierć?
  Jeszcze lepsze pielgrzymki piesze.

 4. davidoski 26.02.2013 00:56

  Obserwując jakie pociągi jeżdżą po polskich torach trudno nie odnieść wrażenia, że PKP celowo jest doprowadzane do upadku, aby następnie kolejnictwo w Polsce przekazać obcemu kapitałowi.

  Tak anachroniczny tabor kolejowy spotkać można już chyba tylko w krajach takich jak Rumunia i Bułgaria. W Polsce sytuacja na kolei nie poprawia się od lat, a władze nie mają pomysłu albo nie chcą nic z tym zrobić. Stawiam na to drugie.

 5. pasanger8 26.02.2013 04:03

  Wiadomo ,że stan torów mamy gorszy niż w Pakistanie a tam mają wojnę w trakcie.
  @przemex pensje pracowników kolei w stosunku do mitycznej średniej krajowej w ciągu ostatnich dwudziestu lat obniżyły się dramatycznie i to nie dlatego ,że są ulgi w przejazadach(20 lat temu też były i to większe. Tylko dyrektor PKP nie zarabiał 20 lat temu 4 raz tyle co prezydent tego kraju.

 6. pasanger8 26.02.2013 04:09

  A jeśli chodzi o strajki.Widać ,że powiedzenie z czasów solidarności <kto staje ten dostaje" jest ciągle aktualne. Tyle ,że teraz kto staje to mu nie odbierają.

 7. Il 26.02.2013 09:44

  Kolejna rozprawa w sprawie katastrofy pod Szczekocinami odwleczona na inny termin.
  Ile kasy dostają sędziowie za takie odwlekające rozprawy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.