Strajk islandzkich dziennikarzy

Opublikowano: 10.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 371

Przedwczoraj odbył się strajk islandzkich dziennikarzy, pierwszy od 40 lat. Reporterzy mediów internetowych, fotografowie i operatorzy kamer islandzkiego krajowego nadawcy – RÚV, Fréttablaðið, Morgunblaðið i Sýnar, będący członkami Związku Dziennikarzy Islandzkich (Blaðamannafélag Íslands) protestowali 8 listopada między godziną 10:00 a 14:00.

Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, strajk zostanie powtórzony w dwa kolejne piątki, 15 listopada i 22 listopada, i przedłużony do ponad czterech godzin. Na 28 listopada, w godzinach od 10:00 do 22:00, zaplanowano również strajk, w którym wezmą udział dziennikarze pracujący nad drukowaną wersją czasopism Morgunblaðið i Fréttablaðið, a także fotografowie i kamerzyści.

Członkowie związku dziennikarzy przegłosowali strajk w zeszłym tygodniu. Dziesięciomiesięczne negocjacje nie doprowadziły do zawarcia umowy między Konfederacji Islandzkich Przedsiębiorców (SA) a dziennikarzami. Do momentu publikacji nie zaplanowano żadnego kolejnego spotkania między stronami. Spośród 211 członków głosowało 131, a wśród nich 83% opowiedziało się za strajkiem.

W ulotce przesłanej do mediów SA podkreśliła, że protest dotyczy wyłącznie członków związków zawodowych, którzy wykonują konkretne zadania określone w zaproszeniu do strajku. Oczekuje się, że dziennikarze należący do innych związków zawodowych będą wykonywać swoje obowiązki jak zwykle, a kadra kierownicza może przejąć pracę strajkujących osób.

Przewodniczący Związku Dziennikarzy Islandii, Hjálmar Jónsson, określił stanowisko SA jako próbę zniechęcenia, twierdząc, że Konfederacja stara się nie dopuścić do legalnego protestu. Hjálmar dodał również, że pracownicy spoza związku także powinni wstrzymać się od pracy, w przeciwnym razie akcja nie przyniesie żądanych skutków. Związek zwrócił się również o pomoc prawną przy interpretacji stanowiska SA.

Autorstwo: Krzysztof Grabowski (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o