Strajk hollywoodzkich scenarzystów

Opublikowano: 17.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1780

Przed laty pisarze domagali się stworzenia systemu opłat czy rekompensat związanych z niezwykłą łatwością kopiowania i rozpowszechniania ich utworów w świecie cyfrowym. Wiele osób korzystało bowiem z ich pracy, nie płacąc twórcom dzieł. Teraz twórcy znowu protestują, a jednym z powodów jest… sztuczna inteligencja.

Gildia Pisarzy Ameryki (Writers Guild of America – WGA), związek zawodowy skupiający głównie osoby pracujące w przemyśle filmowym i telewizyjnym, rozpoczęła strajk po tym, jak nie doszła do porozumienia z reprezentującą amerykański przemysł rozrywkowy organizacją Alliance of Motion Picture and Television Producers. Jednym z elementów sporu jest istnienie narzędzi takich jak ChatGPT. WGA chce zakazu wykorzystywania tego typu algorytmów do tworzenia historii i scenariuszy do filmów i programów.

Członkowie WGA obawiają się, że przemysł zacznie wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji do tworzenia scenariuszy, które następnie będą jedynie „wygładzane” przez ludzi. A do tego potrzeba będzie znacznie mniej twórców niż obecnie, co negatywnie wpłynie na zatrudnienie i zarobki w tym dziale gospodarki. WGA proponuje również, by żaden skrypt filmowy czy telewizyjny, który jest objęty grupową umową związkowa, nie był być wykorzystywany do trenowania algorytmów SI. To zresztą echo szerszego sporu dotyczącego tego, czy koncerny stojące za takimi narzędziami jak ChatGPT mają prawo bez zgody właściciela praw autorskich wykorzystywać tekst do trenowania swoich algorytmów. W ten sposób bowiem nie płacą za cudzą pracę, a czerpią z niej zyski.

Wielkie studia filmowe i telewizyjne oraz serwisy internetowe nie chcą przystać na powyższe żądania. Są przeciwne stawianiu twardych granic dotyczących wykorzystywania przez nie systemów sztucznej inteligencji.

WGA to nie jedyny reprezentant pracowników przemysłu filmowego, który wyraża obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Także związki zawodowe reprezentujące aktorów obawiają się, że systemy SI mogą być w coraz większym stopniu wykorzystywane w rozrywce. I nie są to obawy pozbawione podstaw. WGA stawia tutaj bardzo ważne pytanie. Kto zyska, a kto straci na rozwoju takich systemów, mówi Sarah Myers West z AI Now Institute w Nowym Jorku.

Coraz więcej grup zawodowych czuje się zagrożonych przez rozwój systemów sztucznej inteligencji. Maszyny w najbliższych latach będą mogły zastąpić ludzi w wykonywaniu coraz większej liczby czynności. Niedawno IBM poinformował, że z czasem przestanie rekrutować ludzi na stanowiska, na których mogą być zastąpieni przez sztuczną inteligencję. Jako że rozwoju sztucznej inteligencji nie można powstrzymać, kluczową staje się odpowiedź na pytanie, kto będzie ten rozwój kontrolował i jak będzie on przebiegał.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NewScientist.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. JedynaDroga 17.05.2023 15:13

    O co tyle hałasu , Hollywood jest tylko ramieniem ośmiornicy odpowiedzialnym za ogłupianie ludzi.

    Jaka różnica kto napisze scenariusz, jeżeli w tym ich środowisku wszystko musi być poprawnie politycznie. Tutaj akurat ludzie i sztuczna inteligencja idą w jednym szeregu.

  2. MasaKalambura 17.05.2023 18:25

    kiedyś strajkowali w ten sposób luddyści
    dziś strajkują scenarzyści, jutro programiści

  3. Irfy 17.05.2023 21:11

    Scenariusze to jeszcze pikuś. Zaraz w tyłek oberwą aktorzy oraz ogólnie pojmowani “celebryci”. I to w sposób, jakiego sobie nawet nie wyobrażają. Jeszcze odrobinę rozwinie się grafika komputerowa i algorytmy, zamiast tworzyć nowych aktorów, zwyczajnie wskrzeszą “starych”. W ten sposób zrobią sobie Marlona Brando, Marylin Monroe i wszystkich możliwych zmarłych aktorów, do tego w ich najlepszych latach.

    Do tego nie trzeba im będzie płacić kosmicznych honorariów czy znosić fochów albo drżeć o to, czy gwiazda nie postanowi się nachlać, naćpać i stać niezdolna do czegokolwiek na kilka dni czy tygodni. Zamiast celebrytów będzie się wynajmowało byle meneli z ulicy a SI w postaci scenarzysty będzie wydawała polecenia. Idź tu, idź tam, zrób to czy tamto. Później na wszystko nałoży się skórę “aktora” i film gotowy, wybierać, przebierać. Wtedy się dopiero w “branży” zagotuje.

  4. MasaKalambura 17.05.2023 23:50

    Doskonale rozstrzyga problem mediów przyszłości Lem w Futurystycznym Kongresie. Hollywood zekranizowało to, zatem zostali ostrzeżeni.

  5. Fenix 18.05.2023 06:44

    Dalej księgowi , bankierzy, później architekci , lekarze , sędziowie , na końcu pracownicy wszelkich zawodów,w tym rolnicy. Politycy są zbędni ! SI zastąpi fachowców wszelkich profesji.

  6. emigrant001 18.05.2023 10:30

    zbliża sie sezon letni i poszukują ratowników. SI już się zgłosiła:)

  7. Vaunes 19.05.2023 06:38

    Póki co gada się z tą sztuczną inteligencją jak z głupim. Spróbujcie sobie z nią porozmawiać “inteligentnie”.

    Co do scenariuszy, opowiadań, postanowiłem dać zadanie GPT napisania opowiadania W kilku zdaniach nakreśliłem charakter bohaterów, okoliczności i czas akcji. Okazało się że GPT wypluł jakąś wtórną, mdłą, szablonową, prostą opowiastkę.
    Kilka kolejnych prób potwierdziło tylko moją diagnozę, że to nie jest żadna sztuczna inteligencja, a program komputerowy, który ma dostęp do całych zasobów internetu i na podstawie nich zlepia jakieś historie udając “twórcę ” 😄 Wszystko to jest niesamowicie wtórne, wygładzone i poprawne politycznie, bo ktoś tak zaprogramował GPT.

    Wyobrażam sobie jednak, że w niedalekiej przyszłości GPT może zastąpić na przykład prawnika. Ponieważ będzie miał on dostęp do wszystkich przepisów, ustaw i opracowań prawniczych z nieograniczoną pamięcią. Zatem żaden człowiek mu nie dorówna.
    Ale np. już z lekarzem GPT nie chciałbym mieć do czynienia…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.