Strajk głodowy dziennikarzy w Sudanie

Opublikowano: 04.03.2016 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1196

Ponad 30 dziennikarzy sudańskiego dziennika „Al-Tayyar” rozpoczęło 1 marca strajk głodowy. Walczą o wolność słowa w Sudanie, który w rankingu wolności prasy zajmuje 174 pozycję.

Mimo, że formalnie w 2009 roku została w Sudanie zniesiona cenzura prewencyjna, władze ścigają dziennikarzy nawet za wpisy w mediach społecznościowych i regularnie konfiskują całe nakłady gazet doprowadzając je do bankructwa.

W Sudanie rozpoczął jeden z największych, o ile nie największy na świecie strajk głodowy dziennikarzy. Rozpoczęło go 1 marca ponad 30 dziennikarzy protestując przeciwko zamknięciu ich gazety przez Sudańskie Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (Sudan’s National Intelligence and Security Services – NISS).

W grudniu 2015 r. NISS, nie tylko zamknął dziennik „Al-Tayyar” , ale zatrzymał jego redaktorów Osmana Marghani i Ahmeda Yousef El Taya, oskarżając ich o „podżeganie do arabskiej wiosny” i krytykowanie dyktatorskiego rządu Omara al-Baszira. Zarzucono im także nadużycia ich pozycji dziennikarskiej, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz podważanie ustroju konstytucyjnego Sudanu, co jest zagrożone karą śmierci. Obecnie dziennikarze oczekują w swoich domach na orzeczenie sądu w ich sprawie.

Wydawcy „Al-Tayyar” złożyli wniosek do sudańskiego Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności działań NISS z konstytucją i zażądali natychmiastowego cofnięcia decyzji o zamknięciu dziennika.

1 marca przed budynkiem redakcji ponad 30 dziennikarzy z zakneblowanymi ustami skuło się łańcuchami, co ma symbolizować represje, jakie dotykają krajową prasę. Okupacyjny strajk głodowy będzie prowadzony w budynku redakcji.

Dziennikarzy wspierają sympatycy i koledzy z innych gazet, a także politycy, w tym wiceprezeska opozycyjnej Partii Umma (National Umma Party NUP) Mariam al-Sadiq al-Mahdi i członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Sudanu (Sudan Communist Party – SCP) Suleiman Hamid.

Shama’il Alnour, reporterka i publicystka „Al-Tayyar”, powiedziała, że protest to nie tylko walka o otwarcie gazety. “Oczywiście naszym bezpośrednim celem jest cofnięcie decyzji o zamknięciu. Ale przede wszystkim wykorzystujemy sprawę „Al-Tayyar” jako walkę w obronie wolności słowa” – oświadczyła. “Oczekujemy od tego strajku popularyzacji kultury pokojowego protestu wśród Sudańczyków” – dodał redaktor Ahmed Yousef El Taya.

Sudańscy dziennikarze funkcjonują w wysoce opresyjnych warunkach, od czasu gdy do władzy w 1989 roku doszedł Omar al-Baszir wprowadzając dyktaturę i bezwzględne prawo szariatu. W sporządzanym przez organizację Reporterzy bez Granic rankingu wolności prasy (Press Freedom Index) Sudan zajął w 2015 roku 174 pozycję wśród 180 krajów.

Autorstwo: TMS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.