Strajk generalny, porozumienie z rządem

12 lutego zakończył się pięciodniowy strajk generalny w Izraelu zorganizowany przez związki zawodowe działające zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym mający na celu obronę pracowników tymczasowych (pracujących z zasady w sektorze prywatnym). Wzięło w nim udział ok. pół miliona pracowników. Decyzję o organizacji strajku generalnego podjęto, gdy związkowi zawodowemu Histadrut nie udało się porozumieć z ministerstwem finansów. Strajk zakończył się podpisaniem porozumienia z rządem w sprawie poprawy statusu pracowników kontraktowych i ich warunków pracy.

Związki zawodowe uznały porozumienie za pomyślne. „Podpisane porozumienie jest bezprecedensowe” – oświadczył na konferencji prasowej Ofer Eini, szef największej centrali związkowej Histadrut. Z kolei minister finansów Juwal Steinic ocenił, że porozumienie znacząco poprawia wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych na kontraktach oraz wydłuża okres ich urlopów. Inny postulat związków zawodowych, aby to rząd zatrudnił pracowników tymczasowych, nie został zrealizowany.

W Izraelu – do czasu ogłoszenia porozumienia – utrudniony był m.in. transport. Nieczynne były także urzędy, banki, giełda i część portów.

Opracowanie: Anna Kowalczyk
Źródło: Lewica