Stonka kocha Monsanto, Monsanto kocha…

Opublikowano: 16.09.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Po genetycznych modyfikacjach konsumenci Supercorn Monsanto mogą mieć problemy gastryczne, ale przynajmniej w jednym, udokumentowanym przez Iowa State Universty przypadku, konsument jest uszczęśliwiony.

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa bo o niej tu mowa w szybkim tempie uodporniła się na substancję która miała ją zabijać i została jedynym konsumentem przy stole (nie licząc człowieka). Kukurydzę zmodyfikowano aplikując gen kodujący produkcję krystaliny Cry3Bb1, uszkadzającej przewód pokarmowy szkodników a nieszkodliwej jakoby dla innych stworzeń. Pierwotna skuteczność i silna presja reklamowa spowodowały że 1/3 amerykańskiej kukurydzy to Supercorn Monsanto.

Pierwsze odporne osobniki stonki wykryto w 2003, obecnie odporna i nie mająca konkurencji, stonka rozprzestrzenia się na stany pierwotnie prawie od niej wolne.

Opracowanie: cyborg59
Na podstawie: Clay Dillon, popsci, USDA
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. manchester U 16.09.2011 13:08

    I bardzo dobrze już się zaczyna.Ciekawe kiedy zacznie Usrael wprowadzać demokracje nie po ty kraść ropę ale by kraść żywność…

  2. peakoil 16.09.2011 17:08

    Mylisz mechanizmy.
    To że stonka uodporniła się na stosowaną przez wspomnianą firmę technologię to tylko wina daleko posuniętej niekompetencji kierownictwa i działu badań.
    Przecież sam fakt że stonka jest odporna i wyżera kukurydzę stawia firmę w bardzo ale to bardzo niekorzystnym świetle. Dyskredytując działania marketingowe na przykład w Polsce. Daje idealne podłoże dla wszelkiego typu grup “eko” domagających się większej kontroli nad rozpowszechnianiem roślin transgenicznych.

    Teraz wyobraźcie sobie jak sytuacja może się potoczyć dalej, jeśli 1/3 kukurydzy w stanach nie jest odporna już na działanie owej stonki, znaczy to że nagle 1/3 zboża trzeba chronić alternatywnymi metodami których nie da się zastosować w krótkim przedziale czasu.
    Wniosek?
    Czekamy aż jakaś bardziej zaangażowanych grupa “bojowników o naturę” zacznie kolekcjonować hobbistycznie okazy chrząszcza. Rozprowadzając go po kraju. Ot taka ciekawostka entomologiczna popatrzcie sobie jaki uroczy i ładnie ubarwiony żuczek.
    Jak na razie owad rozplenia się sam.
    Skutek?
    Posiadanie stonki będzie w Stanach zdelegalizowane i karane tak jak posiadanie narkotyków, broni masowego rażenia, materiałów rozszczepialnych, nielegalnej broni.

    Tak to widzę na przyszłość. Mało optymistycznie. Co ta biedna firma zrobi jak aktywiści “eko” zaczną przeczesywać pola szukając uodpornionych owadów i chwastów.
    🙂

  3. 8pasanger 16.09.2011 22:41

    To ,że organizmy określane jako szkodniki zaczną się adaptować do nowych broni przeciwko nim było oczywiste od początku.Podobnie jak u bakterii czy wirusów zaczęła narastać oporność na antybiotyki.W naturze nie ma cudownych broni skutecznych na wszystko i na zawsze.Organizmy mają za sobą miliony lat ewolucji a korporacje zaczątki wiedzy o mechanizmach genetycznych i dobry marketing.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.