Starość bez praw

Opublikowano: 13.07.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Rzecznik Praw Obywatelskich przeprowadził 146 kontroli w domach pomocy społecznej dla starszych osób na terenie całego kraju. Wnioski są zatrważające – w wielu z nich panują skandaliczne warunki, a pensjonariusze pozbawieni są podstawowych praw.

O sprawie pisze portal Praca.GazetaPrawna.pl. Według jej informacji cały system wymaga gruntownej reformy. Kontrole RPO wykazały, że mieszkańcy DPS-ów są traktowani jak dzieci i mają naprawdę niewiele możliwości decydowania choćby o spędzaniu własnego wolnego czasu – są zamykani w pokojach, pozbawiani możliwości pójścia do kościoła czy odwiedzenia znajomych poza ośrodkiem, zabrania się im zakupu karty telefonicznej, ubiera na siłę, zamyka w łazience.

To pierwsza tak dogłębna analiza sytuacji pensjonariuszy. Rezultaty pokazują poważne systemowe problemy oraz liczne nieprawidłowości. „Dlatego tak ważne jest systemowe rozwiązanie problemów narastających w DPS. Chodzi m.in. o brak kontroli legalności pobytu skierowanych do DPS wyrokiem sądowym. Jedyne, na czym taka kontrola się skupia, to sprawdzenie, czy w dokumentach mieszkańca znajduje się kopia postanowienia sądu w tej sprawie” – mówi Krzysztof Olkowicz, zastępca RPO.

„Wydawać by się mogło, że wyjście do kościoła, na zakupy, na spotkanie ze znajomymi to powinna być norma. A jednak wcale tak nie jest” – podkreśla dr Aleksandra Iwanowska, wiceprzewodnicząca komisji ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – „Brakuje przepisów, które by to zagwarantowały. W efekcie mieliśmy przypadki osób chorych na alzheimera, które były zamykane od zewnątrz w pokojach, uzależnieni od alkoholu byli zamykani w budynku, a niepełnosprawni miesiącami nie opuszczali budynku, bo nikt nie obsługiwał platformy dla wózków”.

RPO przygotował pakiet niezbędnych zmian prawnych. Apeluje do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o stworzenie wykazu zasadach, na podstawie których można ograniczać wyjścia mieszkańcom DPS oraz ustandaryzowanie opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Do Ministerstwa Zdrowia wnioskuje o objęcie kontrolą sądów rodzinnych wszystkich DPS, gdzie mogą przebywać osoby z zaburzeniami psychicznymi. Ale przede wszystkim po raz kolejny wskazuje Ministerstwu Sprawiedliwości konieczność ograniczenia zasądzania ubezwłasnowolnień.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Waldorfus
Użytkownik

500 + i rachunek sumienia

„(…)w wielu z nich panują skandaliczne warunki, a pensjonariusze pozbawieni są podstawowych praw.(…)” – poinformował NowyObywatel.pl.

– Bo te-raz naj-waż-niej-sze są dzieci!!! Dzieci to jest teraz dla nas prawdziwa inwestycja! – darła się w wniebogłosy rozmodlona Beata Szydło: https://wolnemedia.net/wstrzymana-eksmisja-we-wroclawiu/#comment-213350

I matki, które miały decydować o losie swoich dzieci, bo to one, nie państwo, wiedzą co jest dla nich najlepsze — według premier Beaty Szydło: https://wolnemedia.net/czy-faktycznie-polscy-rodzice-beda-mieli-prawo-wyboru/

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ