Starcia ludności arabskiej z policją w Jerozolimie

Opublikowano: 28.07.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 352

Na Wzgórzu Świątynnym, obszarze sakralnym we Wschodniej Jerozolimie, doszło do starć między izraelską policją a przedstawicielami lokalnej społeczności arabsko-muzułmańskiej.

Policja poinformowała, że po zakończeniu piątkowych modlitw w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i petardy. Departament nazwał zachowanie protestujących „niezbyt zrozumiałym krokiem”. “Na polecenie dowódcy dystryktu Jerozolimy siły policji weszły na Wzgórze Świątynne i rozpoczęły ewakuację znajdujących się tam ludzi” – podano w komunikacie.

„Kan” poinformował, że na Wzgórzu Świątynnym wybuchały granaty hukowe i widać było chmurę białego dymu. “Na Wzgórzu Świątynnym znajduje się Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. Obie budowle powstały na ruinach starożytnych świątyń żydowskich (jest to trzecie najświętsze miejsce islamu po Mekce i Medynie). W piątki tradycyjnie gromadzą się tutaj tysiące muzułmanów.”

Palestyńsko-izraelski konflikt trwa już od 70 lat. Arabowie stanowią jedną piątą z 8-milionowej populacji Izraela. Mają takie same prawa, co stanowiąca większość ludność żydowska, w tym wyborcze, ale często skarżą się na dyskryminację.

Wielu z nich walczy nie tylko o podniesienie statusu w izraelskim społeczeństwie, ale broni też praw muzułmanów na okupowanych obszarach. O powrót do swoich domów walczą też miliony porozrzucanych po świecie Palestyńczyków, którzy w różnych okresach uciekli z Izraela.

Ostatnio doszło do eskalacji konfliktu z powodu statusu Jerozolimy – Waszyngton uznał to miasto za stolicę Izraela, co wywołało fale protestów w muzułmańskich państwach.

Niedawno izraelski parlament przyjął ustawę konstytucyjną o żydowskim charakterze państwa. Dokument głosi, że Izrael jest „domem narodu żydowskiego”, a Żydzi są jedynym narodem, który ma prawo do samostanowienia w jego granicach. Językiem państwowym ma być hebrajski, a językowi arabskiemu nadano „specjalny status”.

Ustawa wywołała gwałtowne protesty wśród mniejszości muzułmańskiej. Muzułmanie twierdzą, że jest ona rasistowska i może prowadzić do dyskryminacji.

Zdjęcie: neufal54 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.