Starcia górników z policją w Madrycie

Opublikowano: 12.07.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 629

11 lipca podczas protestu górników w Madrycie doszło do starć. Policja strzelała do demonstrantów gumowymi kulami. Protestujący rzucali petardami, kamieniami i butelkami. 76 osób zostało rannych. Według rzecznika policji zatrzymano 8 osób. Do starć z policją doszło przed ministerstwem przemysłu, energetyki i turystyki.

Protest zorganizowano w 44 dniu strajku górników, którzy sprzeciwiają się zmniejszeniu o 63 proc. dotacji dla przemysłu węglowego. Skutkiem działań konserwatywnego rządu Mariano Rajoya będzie likwidacja 30 tys. miejsc pracy, upadek wielu miasteczek i osiedli górniczych. Żądania górników popierają największe hiszpańskie związki zawodowe.

Demonstrację przed siedzibą ministerstwa przemysłu, energetyki i turystyki poprzedził „czarny marsz” górników z Asturii, Kastylii-Leon i Aragonii. W nocy z 10 na 11 lipca dotarli oni do Madrytu. W kaskach z latarkami przemaszerowali z miasteczka uniwersyteckiego do Puerta del Sol (centralny plac Madrytu). Przyłączyło się do nich kilka tysięcy mieszkańców stolicy. Wiele przedsiębiorstw zawiesiło pracę, aby przywitać uczestników „czarnego marszu”. Aktorzy i muzycy przygotowali na ich cześć specjalny koncert.

W południe z Placu Kolumba wyruszyła demonstracja, do której dołączyło tysiące górników i osób wspierających ich protest. Przybyli oni do Madrytu pięciuset autobusami. W trakcie przemarszu do protestujących przyłączyło się tysiące mieszkańców Madrytu. Skandowano: “Cały Madryt jest z górnikami i Zjednoczeni górnicy nigdy nie zostaną pokonani.” W swoim manifeście górnicy zapewnili, że ich walka będzie kontynuowana.

Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. egzopolityka 12.07.2012 10:02

  Społeczeństwo w innych krajach, również w Polsce, powinny się wzorować na Hiszpanach i produkować broń metodą chałupniczą.

 2. Janusz Korczynski 12.07.2012 10:54

  Policja to tylko ich narzędzie, musi zostać pokonana, bądź przyłączyć się do protestujących by móc robić to o czym piszesz.

 3. norbo 12.07.2012 12:23

  Mariano wczoraj ogłosił podwyżkę podatku VAT.

 4. MilleniumWinter 12.07.2012 17:52

  Tylko że jak pogonisz pasterza to właściciel najmie nowego “lepszego” i dalej będzie strzyc barany.

 5. Janusz Korczynski 13.07.2012 01:23

  Właściciel = kapitalista. Rząd to też marionetka najbogatszych z nich. Policję pokonasz, wystarczą masowe protesty i policja sobie nie poradzi, nawet jakby pozornie przeważała siłowo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.