Stajemy się śmietnikiem Europy

Opublikowano: 31.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 765

Ściąganie do Polski śmieci z innych części kontynentu stało się dochodowym sposobem na biznes, za co jednak płacimy obecnie wysoką cenę z powodu licznych pożarów składujących je wysypisk. Owe pożary występują ostatnio na tyle często, iż trudno mówić o jakimkolwiek przypadku, ponieważ spora część z takich obiektów działa tak naprawdę nielegalnie, zaś wiele śmieci jest również wwożonych do naszego kraju nielegalnie.

W ostatnich dniach przypadki pożarów na składowiskach odpadów były aż nadto widoczne. W Zgierzu płonęło więc całe nielegalne wysypisko, w Trzebini pożar strawił składowisko opon, natomiast w nocy z poniedziałku na wtorek spłonął także obiekt we Wszedzieniu w województwie kujawsko-pomorskim. Ogółem od początku roku straż pożarna odnotowała blisko sześćdziesiąt podobnych przypadków, dlatego sprawą zajęła się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Do zmian ma dojść z tego powodu w polskim prawie. Rządzący chcą zwiększyć uprawnienia służb, które mogłyby zatrzymywać niebezpieczne odpady już na polskiej granicy. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński twierdzi bowiem, że często pod płaszczykiem wwozu odpadów do recyklingu tak naprawdę na teren naszego kraju przedostają się niezwykle groźne produkty, których spalenie jest niezwykle groźne dla ludzi i środowiska.

Między innymi z tego powodu niektórych odpadów nie chce przyjmować już nawet Chińska Republika Ludowa, która w ostatnich latach postawiła na walkę z zanieczyszczeniem swojego środowiska. Właśnie dlatego niebezpieczne śmieci zaczęły być wysyłane do Polski i to nie tylko z krajów Europy Zachodniej, lecz również z dalekiej Australii. Mamy więc obecnie do czynienia z sytuacją, w której na terenie Polski znajduje się blisko 1,5 miliona ton niezwykle trudnego do przerobienia plastiku.

Wwożenie tego typu odpadów do naszego kraju jest możliwe, ponieważ najczęściej trafiają one nad Wisłę z kodami wskazującymi, iż mamy do czynienia z produktami innego typu. W tej kwestii urzędy zdają się na deklaracje przedsiębiorców, którzy mogą wpisywać w formularze zupełnie nieprawdziwe dane, ponieważ następnie nie są one w ogóle weryfikowane przez państwowe służby.

Liczba śmieci transportowanych do Polski legalnie i tak stale rośnie. Za tonę odpadów przywiezionych z Europy Zachodniej można zarobić około 50 euro, stąd tylko w ubiegłym roku legalnie wwieziono śmieci warte blisko 150 milionów złotych. Szacuje się przy tym, że na rynku funkcjonują już firmy oferujące składowanie odpadów za ceny dużo niższe niż rynkowe, tymczasem samo przygotowanie składowiska i ochrona gruntów sporo kosztują, dlatego najprawdopodobniej większość takich przedsiębiorstw w ogóle nie dba o środowisko.

Na podstawie: Dziennik.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rumcajs 31.05.2018 11:40

    Jeśli nie zmienią sie przepisy, będzie to trwało…. Standardem jest, że takowe wysypiska sa na nieużytkach gminnych, albo włascicieli nie będących w kraju, lub nie interesujacych sie swoja własnościa. Inny sposób pozyskania terenu, to umowa dzierżawy na “słupa”, a potem tłumaczenie sie własciciela, że ‘nie wiedział”…
    Jak mi na moje podwórko ktoś podrzuci worek ze smieciami, to ja mam obowiązek zrobic z tym workiem porzadek, i nie ma tłumaczenia, że ktos mi go podrzucił..
    Tak samo nalezy traktowac włascicieli terenów dzierżawionych, ich obciążac kosztami utylizacji, konfiskując ziemie, na poczet kosztów z tym zwiazanych.
    Moim zdaniem proste i wyjatkowo skuteczne..
    Niech własciciel w sadzie walczy o odszkodowanie, od tego, komu ta ziemie wynajął…

  2. emigrant001 31.05.2018 23:16

    @pudson w każdym spalonym

  3. emigrant001 01.06.2018 19:14

    pożary składowisk i sortowni, z ostatnich dwóch miesięcy
    29 maja Gdańsk
    28 maja Wszedzień
    26 maja Trzebinia,
    25 maja Zgierz,
    23 maja Warszawa Mokotów,
    21 maja Giebnia,
    15 maja Garczegorza (gm. Nowa Wieś Lęborska),
    12 maja Gorlice,
    5 maja Police,
    13 maja Radom – Wincentów,
    29 kwietnia Bierutów,
    28 kwietnia Opole,
    24 kwietnia Pysząca k. Śremu,
    22 kwietnia Łaszew (Wielkopolskie),
    19 kwietnia Piotrków Trybunalski,
    18 kwietnia Siemianowice Śląskie (3 raz w ciągu 3 lat),
    12 kwietnia Kietrz,
    8 kwietnia Dąbrówka Wlkp.,
    7 kwietnia Piotrowo Pierwsze,
    6 kwietnia Jastrzębie Zdrój,

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.