Środki owadobójcze zmieniają geny pszczół

Opublikowano: 06.07.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 756

Kontakt pszczół z neonikotynoidowymi środkami owadobójczymi powoduje zmiany w genach tych owadów – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Plos One”.

Istnieje coraz więcej dowodów wykazujących związek między malejącą populacją pszczół miodnych, a środkami owadobójczymi.

Potwierdza to także ostatnie badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nottingham, w którym zwrócono uwagę na zmiany w aktywności genów pszczół miodnych w odniesieniu do jednego z niedawno zakazanych przez UE neonikotynoidów – imidaklopridu. Doświadczenie, przeprowadzone w realistycznych warunkach, udowodniło, że styczność z nawet bardzo niewielką ilością środka owadobójczego wpływa na działanie niektórych pszczelich genów. W jaki sposób?

Badacze stwierdzili, że komórki larw pszczół miodnych, by poradzić sobie ze środkami owadobójczymi, muszą bardziej się wysilać i zwiększać aktywność genów zaangażowanych w rozkładanie toksyn. Dotyczy to także genów odpowiedzialnych za regulację energii koniecznej do pracy komórek.

Wiadomo, że zmiany te zmniejszają oczekiwaną długość życia najlepiej przebadanego owada – pospolitej muszki owocówki. Zmniejszają też prawdopodobieństwo dożycia przez larwę wieku dorosłego.

„Chociaż larwy mogą rosnąć i rozwijać się w obecności imidaklopridu, to stabilność procesu rozwojowego jest zaburzona. W przypadku narażenia pszczół na dodatkowe źródła stresu, takie jak szkodniki, choroba czy zła pogoda, bardzo prawdopodobne jest to, że wskaźnik nieudanych przypadków rozwoju wzrasta.” – powiedział BBC News dr Reinhard Stöger z Uniwersytetu w Nottingham.

Już od kilku lat na całym świecie obserwuje się znikanie i wymieranie całych populacji pszczół. Szczególnie widać to w Ameryce Północnej i Europie. W USA co roku ginie 1/3 pszczół, w Chinach są miejsca gdzie nie ma ich już w ogóle. W Europie, w tym w Polsce ginie co roku 15-20 proc. pszczół.

Jako główne przyczyny tego zjawiska wymienia się pasożyty, zmiany klimatu i chemizację rolnictwa. Tę ostatnią naukowcy wskazują jako szczególnie istotną. Spośród wielu chemicznych środków stosowanych w rolnictwie, jako wyjątkowo niebezpieczne dla pszczół wskazuje się pestycydy z grupy neonikotynoidów. Powodują one zaburzenie czynności fizjologicznych, uszkodzenie układu nerwowego, zakłócenie komunikacji i procesu uczenia się. Innym skutkiem jest obniżenie odporności pszczół oraz dziko żyjących owadów zapylających na choroby i pasożyty.

Na podstawie: BBC News
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. biedak 06.07.2013 23:19

    Po pszczolach czas na ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.