„Sprawiedliwe sądy” przegrały w sądzie

Opublikowano: 09.07.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 429

Jesienią 2017 roku PFN zrealizowało kampanię za 8,5 miliona złotych. „Sprawiedliwe sądy” miały za zadanie utwierdzić obywateli w przekonaniu, że tylko reforma systemu sprawiedliwości według PiS jest w stanie naprawić bolączki polskiego sądownictwa.

Ówczesne prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wniosła sprawę do sądu, ponieważ stwierdziła, że fundacja poprzez „Sprawiedliwe sądy” wcale nie realizowała swoich celów statutowych, a cele wybranego ugrupowania.

Jak się okazuje, trwającą dwa lata batalię wygrała. Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił apelację PFN od wcześniejszego wyroku sądu rejonowego, który również uznał, że kampania wcale nie była „promocją i ochroną wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej i jej gospodarki” – a takie właśnie cele fundacja ma zapisane w swoim statucie.
Na czym polegała kampania „Sprawiedliwe sądy”?

Głównie na pokazywaniu polskich sędziów w negatywnym kontekście, przedstawianiu ich jako uprzywilejowanej kasy, do której należy się „dobrać”. „Pijany sędzia awanturował się w klubie”, „Sędzia z żoną kradli elektronikę”, „Sędzia kradła spodnie”, „Sędzia może kłamać bezkarnie” – billboardy i spoty z takim przekazem zalały Polskę. Dosłownie zalały, bo kampania kosztowała kosmiczne pieniądze – aż 8,5 miliona złotych.

W dodatku wokół jej twórców wywiązała się burza: okazało się, że ekspertami realizującymi projekt dla PFN były dwie osoby z kancelarii premiera Morawieckiego (Anna Plakwicz i Piotr Matczuk). Oboje odeszli z KPRM w maju 2017, by założyć spółkę Solvere i zrealizować dla PFN wielki projekt (mieli zgarnąć za to zlecenie około 1,2 mln złotych). Po czym… wrócili do pierwszego pracodawcy i zostali ponownie zatrudnieni na kierowniczych stanowiskach, pomimo iż ich spółką interesowało się CBA. Ktoś ma jeszcze wątpliwości, że „Sprawiedliwe sądy” nie były niezależną kampanią niezależnych ekspertów zatroskanych o dobro kraju?

Kto będzie dbał „o wizerunek Polski na świecie”?

Po odrzuceniu apelacji do dymisji podał się prezes fundacji Filip Rdesiński. 8 lipca z samego rana ogłoszono, iż nowym szefem PFN został dr Marcin Zarzecki, człowiek blisko związany ze środowiskiem ministra Glińskiego. Zarzecki jest socjologiem po Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w przeszłości pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego, obecnie jest zastępcą Dyrektora Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mało kogo zastanawia, że prezesi w PFN niepokojąco szybko się zmieniają. Pierwszy prezes Cezary Jurkiewicz razem ze swoim niezawodnym zastępcą Maciejem Świrskim zrezygnował z funkcji, kiedy wybuchł skandal medialny wokół „Sprawiedliwych sądów”. Dziś okazuje się, że wybuchł słusznie.

Ostateczny wyrok w sprawie kampanii PFN zapadł w arcyciekawym momencie. 4 lipca Amnesty International przekazało Ministerstwu Sprawiedliwości swój najnowszy raport: „Polska: Wolne Sądy, Wolni Ludzie”. Udowadnia w nim, że polscy sędziowie, którzy sprzeciwiają się obecnej polityce Zbigniewa Ziobry, są szykanowani przez rząd. Wszczyna się wobec nich bezzasadne postępowania dyscyplinarne, poddaje naciskom, dostają pogróżki, będące wynikiem negatywnych kampanii oczerniających ich wizerunek.

„Władze RP zorganizowały polowanie na czarownice, działając zakulisowo w celu zastraszania i szkalowania sędziów i prokuratorów, którzy odważnie protestowali przeciwko politycznemu zawłaszczaniu wymiaru sprawiedliwości. Należy natychmiast zaprzestać stosowania tego rodzaju szykan” – powiedziała mediom Barbora Černušáková, badaczka Amnesty International i autorka raportu.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Radek 09.07.2019 12:16

  Wymiar sprawiedliwości był od dawien dawna (od II wojny) nastawiony na niszczenie kraju. Inicjatywy PiSu aby jakoś poprawić tę instytucję nie udały się. Członkowie PISu też na pewno jakoś by korzystali na poprawieniu sądownictwa na przykład wsadzając wszędzie na miejsce obecnych konfidentów swoich, ale jakaś nadzieja była, że może oni nie będą ludźmi tak bezwzględnie wyszkolonymi w tym aby niszczyć Polaków.

 2. polach 09.07.2019 14:34

  W Krakowie sądy są przekupne, prokuratorzy także robią sprawy na zlecenia bogatych ludzi z znajomościami, uczestniczą także w tym adwokaci, komendanci itp.Wiem bo poznałem sądy od podszewki to jedna wielka sitwa która sama się wybrała aby nas “sądzić” patologia to lekkie słowo na to co się dzieje teraz w “sądach” które same łamią prawa nasze i naszych dzieci każdego dnia!

 3. rici 09.07.2019 16:12

  Kiedys w latach 60-tych krazylo takie opowiadanie; spotyka sie dwoch zydow jeden z Polski drugi z Izraela. Ten z Izraela pyta tego z Polski, to ile was w tej Polsce zostalo, ano nieduzo, ten z Polski odpowiada; troche w rzadzie, troche w sadzie , rzeszta w UB.

 4. Stanlley 09.07.2019 16:28

  No tak, niby że kampania kłamała – fakt, zajmowali się drobiazgami zamiast ukazać patologię w całej krasie…

  która trwa i nie tylko sądy obejmuje ale prokuratorów i cały wymiar niesprawiedliwości :
  https://wolnemedia.net/jedna-decyzja-prokuratora-zamknieto-firme-zieby/

  …i trwa…
  //skok wołomin, syndyk niszczy firmę wartą 10mln zł za fałszywy dług 700zł
  https://www.youtube.com/watch?v=jvV1Dwg_O-s
  https://www.youtube.com/watch?v=RN22zUQS2hE
  https://www.youtube.com/watch?v=ZnQIdYxTdRQ
  https://www.youtube.com/watch?v=VSbAmzF-Uy0

  jak się okazuje – jak trzeba to wyrok zapada w ciągu 4 godzin… Niewierygodne jak w tym czasie sędzia zdołał zapoznać się z aktami sprawy liczącymi ponad 600 stron…

 5. Radek 09.07.2019 16:47

  Ale i tak UB będzie krzyczeć, że praworządność jest zagrożona. Ogólnie to Polska niestety jest obecnie państwem represyjnym. Widać to na każdym kroku jak się czasami przyjeżdża do Polski.

 6. smerf 10.07.2019 00:36

  Głupszych postów w odniesieniu do tegoż akuratnego artykułu nie znajdziesz w całym internecie.
  Wychodzi więc na to, że pisiorska swołocz dominuje!
  Czyli: zero myślenia.
  Ot Polska parafialno-rydzykowska, czyt.: powszechne otumanienie…

  P.S. Jad, jad i tylko jad!
  A szarych komórek… brak.
  Żmije się mnożą. Trzeba ogłosić rychło zakaz wstępu do lasów!

 7. Radek 10.07.2019 05:18

  Szanowny Smerfie. A może jakiś argument byś podał który poparł by, że Twoja ocena komentarzy jest słuszna? Albo odniósł się do artykułu a nie do komentarzy? A może masz coś do powiedzenia o wzorze uczciwości i praworządności pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, wspomnianej w artykule?

 8. Dorota Nawigatorka 10.07.2019 10:50

  Faktem jest- i efekty są już niestety widoczne także dla zwykłych ludzi- że sędziowie są ponad prawem. Pozostawienie jakiejkolwiek grupy społecznej ponad prawem i poza wszelką kontrolą aż się prosi o kłopoty na wielką skalę. To wszystko w imię niezawisłości sędziowskiej, co samo w sobie jest słuszną ideą i wprowadzano ją w słusznym celu (w PRL sędziowie byli marionetkami). Niezawisłość, nie oznacza jednak kompletnego braku jakiejkolwiek kontroli i zupełnej bezkarności w przypadku przestępstw, czy dowolnego szafowania tzw. “wyroków”, a w tym kierunku to idzie- coraz bardziej.

 9. smerf 10.07.2019 23:56

  Szanowny Radku!

  Masz, przytaczam to co pominąłeś w trakcie czytania odnośnie wywodu nt. kampanii “Sprawiedliwe sądy” i zarzutów HG-W:

  (Wklejka artykułu – zamiast wklejek używaj linków lub krótkich cytatów. Nie znasz regulaminu WM? Admin)

  Przeczytałeś zatem tylko podpis, kto ten artykuł w tym miejscu zamieścił? Na to wygląda…

  Jeśli wiesz co to takiego monteskiuszowski podział władzy to zgodzisz się ze mną, że to władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza.

  Tę pierwszą wybiera tzw. suweren. Jej członkowie maja niby pośrednio reprezentować oczekiwania suwerena w stanowieniu prawa. Lecz suweren już nie może strącić z, e stołka takiego posła czy senatora jeśli okaże się, że szmaciarz kłamał, sprzeniewierzył się obiecankom kampanijnym, okazał się być sprawca przemocy domowej tudzież nagle zmienił barwy partyjne i przeszedł na inną stronę mocy wietrząc intratne synekury…

  I ta władza decyduje o tym, kto będzie władzą wykonawczą, czyli rządem. Zatem wskazuje osoby, którym następnie powierzy zadanie kierowania krajem, zawiadamiania majątkiem ogółu, podejmowania strategicznych decyzji społeczno-gospodarczych.

  Trzecia władza nie może być wybierana bezpośrednio. Władza sądownicza to osobna z założenia władza, która ma za zadanie patrzeć na ręce dwóm pierwszym władzom i m.in. rozstrzygać wyrokiem, czy ich działania są zgodne z ustawą zasadniczą, czyli Konstytucją, i nie tłamszą praw bezbronnej jednostki albo jakiegoś potężnego podmiotu prawnego.
  Sędziów zatem nie może wybierać przysłowiowy Kowalski czy też dwie poprzednio wskazane władze, bo w takim przypadku wymóg bezstronności byłby zatracony, ba, byłaby to farsa!

  W każdym zawodzie znajdą się szuje: policjant weźmie łapówkę, minister będzie na oczach kamer “Polsat_u” załatwiał pracę “córce leśniczego”, ksiądz będzie molestował małe dziewczynki, a wpływowy prokurator stanu wojennego fakt wpychania przez klechę jęzora do jej buzi określi mianem niewinnego “ciumka”.

  I to tyle w tym temacie.

  P.S. Chopie. Myśl przekrojowo, analitycznie. Nie czepiaj się jednostkowych szczegółów, ogarniaj temat globalnie.
  Wtedy pogadamy…

  Dorota Nawigatorka

  Nie chcę się znęcać na tobą. Ty już sama siebie pogrążyłaś…
  Idź więc ze swoimi przemyśleniami do tvwamać albo tvpis. Tu odpuść.

 10. smerf 12.07.2019 22:57

  Adminie
  Posypuję łeb popiołem…

  P.S. Ale… dawać link do artykułu, do którego aktualnie się odnoszę i go komentuję?
  Dziwne to trochę…

  Ale gra. Regulamin to regulamin.

  Pozdro.

 11. Radek 13.07.2019 05:23

  Smierfie. Widzisz, wyroki w ciągu kilku minut, wyroki napisane przed rozprawą, rozprawy bez powiadomienia skazanego, to norma. Niezależnie, czy rządziło PO, czy PiS. Naprawdę te dwie partie, to teatr dla społeczeństwa. Zauważ, że wszędzie gdzie wprowadzono tak zwaną demokrację którą ładnie opisałeś jest bardzo podobna sytuacja polityczna. Tak naprawdę okłamywanie społeczeństwa, że ma jakiś wpływ na to co się dzieje w kraju. Tak naprawdę kompletnie nie ma.
  Problemem w Polsce i nie tylko, jest to, że prawo obecnie to są puste słowa, traktowane bez zrozumienia w jakim celu to prawo powstało. Czyli wykładni. Do tego dochodzi niekompetencja sędziów. Według mnie sędzią powinna być osoba minimum 45 lat w zawodzie prawniczym, a nie dwudziestoparolatki dopiero co po studiach i jakiś krótkich praktykach. Do tego dochodzą naciski partyjne, finansowe, mafijne i powszechne ogłupianie, które to też dotyczy sędziów.
  Pis chciał zmienić ludzi na krytycznych stanowiskach w sądach aby nie było nacisków UBków. Oczywiście wymieniając na bardziej podległych ludzi sobie. Myślę, że PISowcy są już jednak lepsi od UBków, ale każdy może mieć swoje zdanie.

 12. smerf 19.07.2019 01:28

  Radku!

  Walnij się w kiepełę. UB-eki to lata 50-te XX-wieku. Po co ich wskrzeszarz jako zombi?
  Zatem o czym prawisz?
  Niby o niekompetencji dwudziestoparoletnich sędziów po ciężkich studiach?
  Ty myślisz, że zdanie egzaminu na takich studiach to błahostka? Pryszcz, jak na studiach z religioznawstwa czy ichniejszej ochrony środowiska lub projektowania ogrodów?

  P.S. Jeszcze raz.
  Walnij się w kiepełę!

  Na dzień dzisiejszy sądy w Polsce “naprawiają” nam:
  – przestępca Stanisław Pięta, stukrotny włamywacz, dzisiaj poseł,

  http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/1,88025,19572717,licealista-pogrzebal-w-przeszlosci-posla-piety-pan-kradl.html?disableRedirects=true

  – Stanisław Piotrowicz, rzecznik księdza-pedofila z Tylawy, a wcześniej prokurator stanu wojennego ścigający roznosicieli ulotek, dzisiaj poseł, wcześniej senator,

  http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,23714326,antoni-pikul-twarz-koalicji-obywatelskiej-na-podkarpaciu.html

  https://natemat.pl/272799,lucyna-krawiecka-zdemaskowala-ksiedza-pedofila-z-tylawy-wywiad

  – sędzia stanu wojennego Andrzej Kryże, który za takowe dokonanie skazał b. Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego na karę więzienia, dzisiaj poseł,

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Kry%C5%BCe

  – blokers Patryk Jaki, wice-ms, ale i europoseł (tfu!),

  https://natemat.pl/221587,mordeczki-spod-bloku-byly-wszedzie-pod-blokiem-siedzial-nie-tylko-patryk-jaki

  – wyznawcy “wolnej miłości”, czyli “dzieci-kwiaty” jak Marek Kuchciński i Ryszard Terlecki (marszałek i wicemarszałek sejmu -tfu!), z którymi ja też osobiście balowałem na “patelni” w Polańczyku w latach 70-tych XX-wieku: w…li panienki równo na Połoninach (m.in. Terlecki “Korę”)… A o za zażywaniu przez nich polskiego “kompotu” ze słomy makowej, przez skromność, nie wspomnę…

  https://wiadomosci.wp.pl/ryszard-terlecki-byl-zjawiskowym-hipisem-cale-miasto-go-znalo-6245651298002561a

  https://natemat.pl/161585,czas-hipisow-dwie-najwazniejszych-ludzi-pis-w-sejmie-w-latach-70-zylo-w-komunach-i-eksperymentowalo-z-uzywkami

  No i paranoiczka:

  https://koduj24.pl/krystyna-pawlowicz-do-reportera-tvn24-przeproscie-mnie-na-kolana-i-przepros/

  I to by było na tyle…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.