„Sprawiedliwe sądy” pod lupą NIK

Opublikowano: 03.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Fundacja, która firmuje kampanię pod hasłem „Sprawiedliwe sądy”, będzie przedmiotem kontroli NIK. Nie wiadomo, co ze skargami na jej działalność złożonymi do prokuratury.

Partia Razem protestowała przeciwko PiS-owskim pomysłom na reformę sądów. Teraz zaapelowała o sprawdzenie kampanii „Sprawiedliwe sądy”.

O kontrolę w Polskiej Fundacji Narodowej zaapelowały Nowoczesna oraz partia Razem. Obie organizacje chcą dowiedzieć się, jak dokładnie finansowano kampanię „Sprawiedliwe sądy”, czyli serię bilboardów, z których od blisko miesiąca obywatele poznają „straszną prawdę” o polskim sądownictwie. Przedstawianie wszystkich sędziów jako wspierającej się przestępczej kasty i patologicznego środowiska wpisuje się w narrację PiS, uzasadniającą potrzebę reform, które de facto podporządkują sądy politykom. Nie ma jednak jednoznacznej informacji, kto jest oficjalnym zleceniodawcą drogiej kampanii, bo przedstawiciele rządu na przemian się do niej przyznawali (deklarując, że bilboardy pojawiły się na zlecenie PiS) i odżegnują. Zarząd fundacji przedstawiał również sprzeczne wersje tego, ile cała akcja właściwie kosztowała – padały wersje o 10 lub nawet 19,5 mln zł.

Te sprzeczności będzie się teraz starała rozwikłać Najwyższa Izba Kontroli. Jej prezes Krzysztof Kwiatkowski oficjalnie zapowiedział przeprowadzenie kontroli. W najbliższym czasie pojawią się informacje, kiedy pracownicy Izby pojawią się w Fundacji.

Wcześniej „Sprawiedliwymi sądami” zajmowała się Państwowa Komisja Wyborcza, która miała zdecydować, czy mamy do czynienia z nielegalnym promowaniem programu partyjnego. Uznała jednak, że pod tym względem kampania jest w porządku.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o