Sprawdź powiązania władzy

Opublikowano: 14.09.2015 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 252

Dzięki stronie KtoRzadzi.pl można prześwietlić najważniejsze osoby w państwie.

“Pomysł na stworzenie portalu powstał dzięki naszej współpracy z hiszpańską fundacją Civio. Nasi partnerzy z Madrytu już od kilku lat z sukcesem prowadzą podobne narzędzie. Stwierdziliśmy, że właśnie czegoś takiego brakuje w Polsce” – przyznaje Łukasz Żyła z fundacji Media 3.0. Fundacja od kilku miesięcy prowadzi pierwszy w Polsce serwis z wizualizacjami powiązań świata polityki i biznesu.

KtoRzadzi.pl zbiera oficjalne bazy danych takie jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej, porównuje je i łączy w nowe relacje. Dzięki zastosowanej technologii, można prześwietlić powiązania danego polityka z instytucjami i biznesem, czyli kto, gdzie i kiedy zasiadał w zarządzie danej spółki. Portal to zatem doskonałe narzędzie do zwiększania transparentności działań władzy.

“Dobrym przykładem wykorzystania funkcji serwisu są powiązania pomiędzy spółkami związanymi z Prawem i Sprawiedliwością a mediami, które mienią się niezależnymi czy powiązaniami pomiędzy politykami Platformy Obywatelskiej a sędziami Trybunału Konstytucyjnego czy relacje polityczne w kolejnych zarządach telewizji publicznej” – pokazuje Łukasz Żyła i dodaje: “Oczywiście my w fundacji jesteśmy krowami, więc własnych poglądów nie mamy i ich nie zmieniamy, tym samym nie opowiadamy się za żadną opcją polityczną. Takie podejście pozwala nam dogłębne sprawdzanie każdego polityka i biznesmena bez względu na przynależność partyjną czy światopoglądową.”

Portal Ktorzadzi.pl, to idealny przykład rozwijającego się dziennikarstwa danych. Serwis funkcjonuje od początku tego roku i cały czas nabiera tempa. “Niedawno dołączyliśmy dodatkowe bazy związane z zamówieniami publicznymi i póki co cały czas testujemy nowe funkcjonalności” – przyznaje Jakub Syty programista serwisu.

Z portalu można korzystać na zasadzie otwartej licencji, zaś wizualizacje powiązań oprócz pobrania w formie obrazku, można osadzić także na swojej własnej stronie internetowej. “To doskonałe narzędzie nie tylko dla dziennikarzy, ale dla każdego, kto chce się dowiedzieć jakie są powiązania w świecie polityki. Może odnaleźć interesującą go osobę, znaleźć powiązania, a nawet odkryć informacje, o których nie było wiadomo wcześniej. Warto dodać, że nasze bazy danych odświeżają się prawie codziennie. Dlatego, jeżeli jakaś osoba założy spółkę, to u nas taka informacja natychmiast się pojawia” – zachęca Jakub Syty.

Autorstwo: beamat
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marcin
Użytkownik
Marcin

Dzięki.

agama
Użytkownik

fajna strona, tylko nie rozumiem dlaczego nie wspomina się o pro civili u Komorowskiego czy o WSI

http://ktorzadzi.pl/people/bronislaw-komorowski

agama
Użytkownik

mam nadzieje, ze bedzie uzupelnione, skoro napisano “Pracujemy nad rozwinięciem informacji dotyczących tej strony. “