Spór zbiorowy w Biedronce już w tym tygodniu

Opublikowano: 06.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 467

Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w Jeronimo Martins Polska poinformowała, że jeszcze w tym tygodniu wejdzie w spór zbiorowy z właścicielem sieci dyskontów. Ponadto do 15 sierpnia złoży pozew o rozstrzygnięcie na temat prawidłowości nowego regulaminu, który stał się kością niezgody.

Nowy regulamin przewiduje wydłużenie czasu pracy sieci dyskontów o godzinę (z 22.00 do 23.00) w dni poprzedzające niehandlowe niedziele oraz święta. „Solidarność” uważa, że zarówno nowy regulamin pracy, jak i nowy regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wprowadzono bez zachowania terminu 30 dni, w którym to organizacje związkowe mają wypracować wspólne stanowisko – czyli z naruszeniem ustawy o związkach zawodowych. W lipcu związkowcy zapowiadali, że gotowi się starać się o rozstrzygnięcie tej sprawy w sądzie – i tak też się stanie. Najpierw „Solidarność” zapytała o zdanie Głównego Inspektora Pracy. Ten dał zielone światło dla skierowania sprawy do osądu. Pozew zostanie złożony do 15 sierpnie.

“Komisja zakładowa już podjęła decyzję – w tym tygodniu pracodawca otrzyma wszystkie dokumenty” – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Piotr Adamczak, przewodniczący komisji zakładowej „S” w Biedronkach o wszczęciu sporu zbiorowego oraz szykowanym pozwie. “Jeśli chodzi o spór zbiorowy, to wynika on m.in. ze zmian wprowadzonych w regulaminie wynagradzania, regulaminie pracy, zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, w systemie premiowym. Upominamy się również o zatrudnienie większej liczby pracowników, gdyż pod tym względem sytuacja w sklepach Biedronka jest dramatyczna. Co prawda pracodawca informował o zwiększeniu zatrudnienia, lecz w praktyce jest to niedostrzegalne – ciągle widzimy długie kolejki do kas, a klienci są z tego powodu zdenerwowani obsługą”.

Ponadto pracownicy sprzeciwiają się zapisom nowego regulaminu, wedle których w wydłużonych godzinach sklepy pozbawione są ochrony. „Solidarność” chce ograniczenia pracy marketów w dużych miastach do 22.00, a w mniejszych do 21.00.

„Jesteśmy zaskoczeni doniesieniami płynącymi od przedstawicieli jednego ze związków zawodowych działających w naszej firmie” – informowało jeszcze w lipcu biuro prasowe Jeronimo Martins. Kierownictwo twierdziło, że PIP nie stwierdziła w nowym regulaminie nieprawidłowości. Związkowcy jednak twierdzą, że inspektor we wnioskach z kontroli podał błędne daty wprowadzenia aneksów z nowymi zapisami – na korzyść pracodawcy.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.