Spór o zakaz handlu w niedzielę

Opublikowano: 08.06.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 827

Związkowa Alternatywa, organizacja założona przez działacza i publicystę Piotra Szumlewicza od początku była krytyczna wobec wprowadzonego przez PiS częściowego zakazu handlu w niedziele. Spór się pogłębia w kryzysowym momencie.

Jesteśmy zdumieni stanowiskiem NSZZ Solidarność, w którym dowiadujemy się, że centrala Piotra Dudy „nie zamierza tak jak inne związki zawodowe przehandlować wolnych niedziel na wyższe wynagrodzenie w tym dniu”. W praktyce oznacza to, że Solidarność jest przeciwko podwyżkom płac i za utrzymaniem obecnego stanu rzeczy, zgodnie z którym setki tysięcy osób pracują w niedziele, otrzymując bardzo niskie stawki – wyjaśnia Piotr Szumlewicz.

Jego zdaniem obowiązująca ustawa o handlu w niedziele, przeforsowana przez Solidarność, jest pełna luk i niekiedy dość osobliwych wyłączeń. Lider ZA stwierdza wprost, że to faktycznie nie jest zakaz handlu w niedziele a jedynie swoiste rozporządzenie o zamknięciu w tym dniu dużych sklepów i tak zwanych galerii handlowych.

Tysiące małych sklepów jednak, również sieciówek, pozostaje otwarta. Dotyczy to też stacji benzynowych, cukierni, sklepów z dewocjonaliami czy placówek handlowych na dworcach.
Rozwiązania przeforsowane przez centralę Piotra Dudy Związkowa Alternatywa ocenia jako selektywne i często arbitralne, a na dodatek wspierają ten segment handlu, gdzie prawa pracownicze są najczęściej łamane, płace są najniższe, a poziom uzwiązkowienia najmniejszy.

Jednocześnie organizacja Szumlewicza postuluje wprowadzenie obowiązkowej, podwyższonej o 2,5 razy w stosunku do tej za pracę w dniu roboczym, stawki za pracę w niedzielę. Solidarność odpowiada, że „nie przehandluje wolnych niedziel”.

W tym kontekście trudno doprawdy zrozumieć postawę kierownictwa Solidarności. Wszak nawet jeśli chce się zachować obecny rygor ograniczeń handlu w niedziele, to można do tego dołożyć wskazane przez ZA obowiązkowo wyższe wynagrodzenie za pracę w ten dzień w tych placówkach, które są czynne. Stanowisko Solidarności zaś sprawia, że związek zawodowy stawia się w opozycji do proponowanego mechanizmu podniesienia płac. Solidarność dopuszcza handel w niedziele na masową skalę, a zarazem nie chce się zgodzić na podniesienie płac za pracę w tym dniu. Zdaniem Szumlewicza Piotr Duda lekceważy też głosy pracowników handlu. Z kolejnych badań, na które powołuje się ZA, wynika, że pracownicy handlu woleliby proponowane przez 2,5 razy wyższe płace za pracę w niedziele niż selektywny zakaz obowiązujący w tej chwili.

„Dlatego apelujemy do wszystkich partnerów społecznych o zmianę przepisów dotyczących pracy w niedziele. Zamiast obowiązującej, fatalnie przygotowanej ustawy dotyczącej handlu w niedziele, proponujemy wprowadzenie regulacji, zgodnie z którymi każda praca w niedziele byłaby znacznie lepiej opłacana niż praca w dni powszednie. Duże sklepy i sieci handlowe mogłyby więc zostać otwarte, gdyby ich pracownicy otrzymywali 2,5 razy wyższe wynagrodzenia niż za pracę w dni powszednie” – podsumowuje Piotr Szumlewicz.

W tym kontekście warto przypomnieć, iż Związkowa Alternatywa bardzo mocno wystąpiła przeciw pomysłom biznesu zamrożenia wysokości płacy minimalnej. Minister Emilewicz z „prospołecznego” rządu PiS zapowiedziała rozmowy w tej sprawie.

„Z oburzeniem przyjmujemy propozycje organizacji pracodawców, by zamrozić płacę minimalną w przyszłym roku na poziomie 2,6 tys. zł” – mówi Piotr Szumlewicz.

„Roczny poziom inflacji wciąż przekracza 3 proc., a ceny żywności wzrosły w ciągu ostatniego roku o blisko 8 proc. Zamrożenie płacy minimalnej oznaczałoby zatem spadek realnych płac najgorzej opłacanych pracowników i wzrost skali ubóstwa wśród osób pracujących” – dodaje Piotr Szumlewicz.

Autorstwo: Bojan Stanisławski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.