Społem kontratakuje

Opublikowano: 28.08.2011 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 559

Kończą się długoletnie umowy dzierżawy między Społem a zagranicznymi sieciami handlowymi. Spółdzielcy zapowiadają ofensywę.

Wchodzenie sklepów spółdzielczych do galerii handlowych to nowe zjawisko, przykładami są centra handlowe w w Bytomiu, we Wrocławiu, czy Warszawie – uważa Ryszard Jaśkowski, wiceprezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców Społem i prezes Krajowej Platformy Handlowej Społem. Jednak szansą na rozwój spółdzielni jest nie tylko obecność w powstających centrach handlowych, ale również powrót do starszych lokali.

W najbliższych latach spółdzielnie Społem chcą zagospodarować te obiekty handlowe, które już posiadają. – Odzyskujemy część lokalizacji, na które w ubiegłych latach, kiedy nie było nas stać na remonty, zostały wynajęte obcym sieciom, m.in. Tesco i Biedronce – mówił w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Ryszard Jaśkowski.

– Teraz, kiedy spółdzielnie mają coraz lepsze wyniki i uzyskały wiarygodność kredytową, mogą odzyskać utracone lokalizacje czy wyremontować swoje sklepy. Odzyskiwanie sklepów już postępuje, takich przypadków jest coraz więcej – wyjaśnia wiceprezes.

Na pytanie, czy zjawisko odzyskiwania lokalizacji będzie się nasilać, przedstawiciel KZRSS Społem, odpowiedział, że Związek nie prowadzi dokładnych analiz dotyczących odzyskiwania wynajętych lokalizacji przez spółdzielnie. – Szacujemy jednak, że jeszcze około 1000 dobrych lokalizacji jest wynajmowanych od Społem. Lokale są w rękach zagranicznych, ale także rodzimych operatorów handlowych. W większości wypadków umowy są tak skonstruowane, że spółdzielnie mogą odzyskać lokalizacje, po wygaśnięciu okresu, na który umowa została zawarta. Oczywiście, części spółdzielni nie będzie chciało rezygnować z regularnych wpływów z wynajmowanych lokali. Handel to trudny biznes – tłumaczy Jaśkowski.

– Aby odnieść sukces, Społem musi naśladować sprawdzone wzorce – ocenia Dominika Kubacka, analityk rynku handlu detalicznego firmy PMR. Dlatego spora część spółdzielni inwestuje obecnie w markę Lux. Każdego roku otwieranych jest kilkanaście nowych placówek pod tym szyldem, tak będzie także w roku 2011. Często będą to placówki otwarte na nowo, sklepy po remoncie i rebrandingu – takie jak, dyskonty Gama, o których pisaliśmy tutaj.

Jak tego typu kroki ocenił by ojciec marki „Społem” Romuald Mielczarski, którego Stanisław Thugutt nazywał „trzeźwym idealistą”? Zachęcamy do zakupu i lektury najważniejszych tekstów Romualda Mielczarskiego, poświęconych spółdzielczości, jej zasadom, wizjom i celom zebranych w tomie „RAZEM! czyli Społem”.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. mirkowski 28.08.2011 13:51

    Nie chce mi się wierzyć w to, co przeczytałem. Aż mi dech w piersiach zaparło. To w Polsce, polskie fimry mają szansę na konkurowanie z zagranicznymi korporacjami? Trzymam kciuki za Społem.

  2. jezyniak 28.08.2011 15:34

    Ja tez trzymam, teraz Polska 🙂
    mam tylko nadzieje, ze jak Spolem stanie bardziej na nogi, nie zostanie wykupione przez jakies Tesco albo innego Carrefoura.

  3. falcon_millenium 28.08.2011 21:09

    I niech się dzieje.. może jednak ktoś myśli w tym państwie.. i zdaje sobie sprawę, co to są koncerny… też trzymam kciuki..

  4. Janusz Korczynski 28.08.2011 23:19

    Spółdzielnie zazwyczaj wykazują się lepszą efektywnością niż prywatne przedsiębiorstwa, stąd mogą konkurować.

  5. Rozbi 29.08.2011 09:26

    Nie wiem skąd tyle optymizmu w komentarzach – po prostu wygasają umowy o wynajmie – pewnie i tak wiekszosc z nich zostanie wznowiona.

    A spółdzielnie NIGDY nie beda mialy takich wyników jak prywatne przedsiebiorstwa i korporacje.

  6. Obi-Bok 29.08.2011 09:28

    Poziom współczesnego niewolnictwa osiągnął nieprawdopodobny sukces. Niemal wszelką ludzką aktywność, relacje, wartości, dążenia – a nawet obiekty dumy i ambicji sprowadzono do jednego – pieniędzy. Nikt już nie potrzebuje łańcucha ani celi by być “dobrym i posłusznym niewolnikiem”…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.